Přihlásit se k odběru novinek

reklama:

 

TOPlist

 

 

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin

Šachové programy

Zobrazit jako
Třídit podle
Zobrazit na stránku

My Career Vol. 1 (download)

The first DVD with videos from Anand's chess career reflects the very beginning of that career and goes as far as 1999. It starts with his memories of how he first learned chess and shows his first great games (including those from the 1984 WCh for juniors). The high point of his early developmental phase was the winning of the 1987 WCh for juniors. After that, things continue in quick succession: the first victories over Kasparov, WCh candidate in both the FIDE and PCA cycles and the high point of the WCh match against Kasparov in 1995. 3:48 hours playing time.
890,00 Kč

My Career Vol. 2 (download)

The second DVD begins in 2000, when Anand became FIDE World Champion, and it ends with his victory in the 2007 World Championship in Mexico. Anand not only analyses his best games, but casts a look back at the World Championshp in Delhi/Teheran in 2000 and the years before, he discusses the situation in the Bundesliga and Kasparov's retirement from tournament chess. 4:28 hours playing time.
890,00 Kč

Navigating the Ruy Lopez Vol.1-3 (DVD)

The Ruy Lopez is one of the oldest openings which continues to enjoy high popularity from club level to the absolute world top. In this video series, American super GM Fabiano Caruana, talking to IM Oliver Reeh, presents a complete repertoire for White.
2 040,00 Kč

Pattern Recognition and Typical Plans

Studie dokazují: čím více vzorů znáte, tím lépe budete hrát. V tomto programu GM Adrian Mikhalchishin představuje hry bývalých mistrů světa k vysvětlení typických vzorů a strategických konceptů těchto her a ukazuje, jak by velmistři aplikovali tyto myšlenky dnes. Mikhalchishin nabízí nepřeberné množství materiálu, který vám pomůže zlepšit vaše hry a naučí vás umění rozpoznávání a analogického myšlení - klíč k úspěchu, který pomohl autori vyhrát mnoho her a které vám také pomohou vyhrát více her a hrát lépe.
810,00 Kč

Peshk@

ChessOK s potěšením oznamuje okamžitou dostupnost Peshk@, nejnovější produkt k tréninku. Peshk@ je moderní nástrojem ke zlepšení šachové hry a tréninkový nástroj od vývojářů CT-ART, jeden z nejpopulárnějších a nejuznávanějších taktiky vzdělávacích programů.
0,00 Kč

Pieces, Pawns and Squares (download)

It is known that pieces are more difficult to handle than pawns - but sometimes they can help each other, e.g. if it is about conquering a square! But what to do once you have gained control over it? How can the advantage of the new stronghold be exploited? All this and much more is shown on this DVD. Special attention is paid to the technique of piece transfer which helps to coordinate different attacks much more effectively. Treated themes: how to create weaknesses, how to conquer and exploit important squares, the powerful helping pawn, piece transfer to strongholds, coordination in the attack.
790,00 Kč

Play Like Lasker, 2nd World Champion (download)

Naučte se hrát jako druhý mistr světa Emanuel Lasker v 203 nejzajímavějších a poučných pozicí z jeho her! Tento kurz obsahuje 630 her, hluboké komentáře a anotace, které pokrývají celou Laskerovu kariéru.
477,00 Kč

Play the Pirc like a Grandmaster Vol. 1: Positional lines (download)

Is there an absolute truth in a flexible opening such as the Pirc Defense? After I had played and studied the Pirc intensively for more than ten years I was sure I had found the best move order against each White system.
810,00 Kč

Play the Pirc like a Grandmaster Vol. 2: Attacking lines (download)

Is there an absolute truth in a flexible opening such as the Pirc Defense? After I had played and studied the Pirc intensively for more than ten years I was sure I had found the best move order against each White system. Then I stopped playing the opening for a while
810,00 Kč

Power Play 18: The Sicilian Najdorf – a repertoire for Black (download)

Najdorf varianta Sicilské obrany je zahájení mistrů. Kasparov, Anand a Bobby Fischer všichni měli toto nekompromisní zahájení jako centrální část svého repertoáru - a to s úspěchem. Velmistr Daniel King je celoživotní praktik Najdorf. V tomto programu vysvětluje základní principy zahájení a nabízí repertoár systémů pro černé proti všem z bílého hlavních alternativ.
810,00 Kč