Dangerous Weapons: The Sicilian

In Dangerous Weapons: The Sicilian, John Emms and Richard Palliser team up to investigate by far the most popular and widely-played chess opening, but in a revolutionary way. They concentrate on fresh or little-explored variations of the open Sicilian, selecting a wealth of ideas and options for both colours.
dodací lhůta : 3-5 dní
Výrobce: Everyman
*
€15,50
Dostupnost: 1 je skladem

Are you bored of playing the same old openings time and time again? Fed up with constantly having to keep up with modern chess theory? Or perhaps you simply wish to play something new and exciting, but cannot decide between the numerous choices available? Don’t despair – help is on hand!’

In Dangerous Weapons: The Sicilian, John Emms and Richard Palliser team up to investigate by far the most popular and widely-played chess opening, but in a revolutionary way. They concentrate on fresh or little-explored variations of the open Sicilian, selecting a wealth of ideas and options for both colours. Many of the carefully chosen weapons are innovative, visually shocking, incredibly tricky, or have been unfairly discarded; they are guaranteed to throw even your most experienced opponent off balance. Whether playing White or Black, a study of this book will leave you assured and fully-armed, and your opponents running for cover!

Dangerous Weapons is a brand-new series of opening books that provide the reader with an abundance of hard-hitting ideas to revitalize his or her opening repertoire.

  • Opening weapons for both White and Black
  • The Sicilian in a completely new light
  • Ideal for ambitious and adventurous players
Stav Nový
Jazyk Anglicky
Vazba Paperback
Autor Richard Palliser
Autor John Emms
Datum vydání 2006
Počet stran 192

Zákazníci, kteří koupilii tento produkt, také zakoupili

Fritz 16 na DVD

Kdy je nejpříjemnější hra v šachy? Když vyhrajete! Když Fritz asi před 25 lety vstoupil do svých prvních turnajů, lidé měli stále reaálnou šanci, že motor porazí. Pouhých pár let byl Fritz bit velmistry z vleva, z prava z prostředku, ale od svého vítězství 4:2 nad Kramníkem v roce 2006 je Fritz považován za bezkonkurenční program.
€67,28 €63,50

Dangerous Weapons: The King's Indian

Jste unaveni z hraní stále stejného zahájení? Možná, že je čas na změnu, ale nemůžete se rozhodnout mezi mnoha dostupnými možnostmi? Zde je odpověď: vyberte si "Nebezpečné zbraně"/"Dangerous Weapons" a ohromte své soupeře s novými a vzrušujícími nápady v zahájení! V této knize, tři renomovaní odborníci na zahájení, ukazují revoluční pohled na populární zahájení Královská Indická.
€15,50