Přihlásit se k odběru novinek

reklama:

 

TOPlist

 

 

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin

Simple Defense (Download)

Každý šachista by se měl naučit zákadní obranné dovednosti, ochranu vlastních figur, zachycení útoku ale také správné zahájení útoku na soupeřovy figury.
Doprava zdarma
Dodací doba cca: Do 1 dne po zaplacení
Výrobce: Convekta
423,00 Kč
  • Rating: 800-1200 ELO
  • Difficulty: beginner player
  • Topics: Tactics, Middlegame

If you are a beginner, you just have to learn how to defend your pieces from being taken! Every chessplayer has to master and consolidate some basic defensive skills such as withdrawing or protecting a piece, interception or attacking an opponent’s piece. Having consolidated your knowledge by doing a great number of exercises you will be able to improve your level of playing.

This course includes more than 3000 exercises with lots of pieces on the board. Such a great number of exercises makes this course an excellent tool for quick training of chess beginners.

You get plenty of feedback and opportunity to track your progress.

  • Study the training material and test your knowledge
  • Review your rating history
  • Keep track of the progress of multiple users. Compete against your friends and family members
  • Practice by playing against a chess program

System requirements: IBM-compatible PC, 64 Mb RAM, Hard Disk 50 Mb of free disk space, Windows 10/8/7/XP/Vista. No additional software required.

    
Produktová hesla
Zákazníci, kteří koupili tento produkt, také zakoupili

Combo 2 - šachová zahájení - program ke stažení

Toto je perfektní manuál šachových zahájení. Nabízí teoretický přehled všech šachových zahájení, které jsou ilustrované podle her ​​největších šachistů.
859,00 Kč