The King's Indian Defence: Move by Move

Everything you need to know about the King's Indian Defence. The Q and A approach emphasizes plans and strategies. Written by an expert on the opening.
dodací lhůta : 3-5 dní
Výrobce: Everyman
490,00 Kč
Dostupnost: není skladem

The King's Indian is a hugely popular opening at all levels of chess. Rather than attempting to secure early equality, Black is fighting for the initiative from the very first moves. White is allowed to build up an early central advantage but Black relies on the middlegame, hoping that the central installations that White has constructed will become unwieldy and vulnerable to a devastating counterattack. In many variations, White pursues material or strategic gains but in return Black has tactical and attacking opportunities. The King's Indian Defence appeals to players who arrive at the board prepared for a fight.

The Move by Move series provides an ideal format for the keen chessplayer to improve their game. While reading you are continually challenged to answer probing questions – a method that greatly encourages the learning and practising of vital skills just as much as the traditional assimilation of chess knowledge. Carefully selected questions and answers are designed to keep you actively involved and allow you to monitor your progress as you learn. This is an excellent way to study chess while providing the best possible chance to retain what has been learnt.

  • Everything you need to know about the King's Indian Defence.
  • The Q and A approach emphasizes plans and strategies.
  • Written by an expert on the opening.
Vazba Paperback
Jazyk Anglicky
Počet stran 400
Datum vydání 2017
Autor Sam Collins

Zákazníci, kteří koupilii tento produkt, také zakoupili

Opening Repertoire for the Attacking Player

Grandmaster Gufeld provides an ideal framework for a practical opening repertoire, specifically tailored for those who relish attacking play .
450,00 Kč

Opening Repertoire: The Modern Sämisch: Combating the King’s Indian and Benoni with 6 Bg5!

Learn to play the Modern Sämisch with confidence Emphasis on plans and strategies Written by an expert on the Modern Sämisch
520,00 Kč

Excelling at Chess Calculation: Capitalising on tactical chances

Existuje mnoho rozdílných názorů mezi nejlepšími hráči v šachu na světě, ale je tu jedna věc na které se mistři světa, velmistři a další odborníci shodují: umění šachového výpočtu je absolutní klíčem k úspěchu hráče. Zvládnutím této disciplíny tak můžete jistě očekávat, že se vaše výsledky výrazně zlepší. A přesto bylo v minulosti jen velmi málo vážných pokusů (od šachových autorů) ponořit se do tohoto choulostivého tématu, možná ani ne překvapivě - vzhledem k jeho složitosti a obtížnosti.
550,00 Kč