Přihlásit se k odběru novinek

reklama:

 

TOPlist

 

 

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin

The Scandinavian: Move by Move

V této knize, Vás mezinárodní mistr Cyrus Lakdawala zve, abyste se k němu připojili ke studiu Skandinávské obrany. V posledních letech se toto zahájení stalo velmi populární zejména pro klubové a turnajové hráče. Lakdawala se zaměřuje na moderní linie s 3 ... QD6 - přístupu prosazovaného velmistry a odborníky na Skandinávskou obranu, jako je Sergej Tivjakov. Lakdawala nastiňuje spolehlivé repertoár pro černé, zkoumá hlavní polohové a taktické myšlenky, odpovídá na všechny klíčové otázky a řekne vše, co potřebujete vědět o hraní Skandinávské obrany.
Dostupnost: 1 kusů skladem
Dodací doba cca: 3-5 dní
Výrobce: Everyman
*
540,00 Kč

This series provides an ideal platform to study chess openings. By continually challenging the reader to answer probing questions throughout the book, the Move by Move format greatly encourages the learning and practising of vital skills just as much as the traditional assimilation of opening knowledge. Carefully selected questions and answers are designed to keep you actively involved and allow you to monitor your progress as you learn. This is an excellent way to study any chess opening and at the same time improve your general chess skills and knowledge.

In this book, International Master Cyrus Lakdawala invites you to join him in studying the Scandinavian Defence. In recent years this opening has become a very popular choice for club and tournament players. Lakdawala focuses on the modern lines with 3...Qd6 – an approach championed by grandmasters and Scandinavian experts such as Sergei Tiviakov. Lakdawala outlines a reliable repertoire for Black, examines the major positional and tactical ideas, answers all the key questions and tells you everything you need to know about playing the Scandinavian.

 

  • Essential guidance and training in the Scandinavian
  • Important ideas absorbed by continued practice
  • Utilizes an ideal approach to chess study.

 

pdf ukázka ke stažení 

Technické údaje
Vazba Paperback
Autor Cyrus Lakdawala
Datum vydání 2013
Počet stran 400
Produktová hesla