Objevte svět šachů prostřednictvím naší exkluzivní kolekce šachových knih. Nechte se unést dobrodružstvím mezi šachovými figurkami pomocí nejnovějších a nejkvalitnějších šachových publikací, které nabízíme v našem širokém sortimentu. Prohlédněte si fascinující životopisy slavných šachových mistrů, zlepšte svou hru prostřednictvím tréninku strategie a taktiky a prozkoumejte světově proslulý šachový antikvariát. Naše knihy kromě popisů zahájení, koncovek a střední hry také podávají ucelené informace o šachové kalkulaci a kombinacích. Bez ohledu na to, zda preferujete Francouzskou obranu, Gambit nebo Sicilskou hru, naše široká nabídka zahrnuje všechny oblíbené a vedlejší varianty. Hledáte konkrétní šachovou knihu? Napište nám, a my se pokusíme ji pro vás získat. Vstupte do světa šachů s našimi knihami a posuňte svou šachovou hru na novou úroveň.
Držíte v rukou sbírku taktických příkladů pro pokročilé- již 4. díl. Řečeno slovy klasika - "řešení taktických úloh je denním chlebem šachisty", proto dobrých příkladů není nikdy dost. Cvičebnice má osvědčený formát - na úvod dvacet příkladů na rozehřátí, které ale není radno podceňovat! Dále 8 pozic ze zahájení a 64 koncovek. Následují především pozice ze střední hry, ačkoliv pár koncovek a zahájení ještě najdete. Obtížnost pomalu stoupá, i když záměrně je i ve druhé polovině zařazeno pár jednodušších kousků testující především postřeh.
Prvních 10 kapitol je věnováno šachovým kombinacím, jejich motivům, idejím a provedením. Příklady nejsou obtížné, přesto vyžadují zamyšlení a je dobré se je snažit pochopit. Druhá polovina knihy je věnována šachovým koncovkám. Koncovky nejsou moc oblíbené, ale je dokázáno, že kdo nedokáže úspěšně hrát pozice s menším počtem figur, nemá šanci se zorientovat ve složitých pozicích střední hry.
Drobná knížečka, která má 60 stran a obsahuje 100+1 matů k řešení. Je určena praktickým šachistům mimo jiné k tomu, aby do svého tréninku zařadili něco trochu jiného, než je obvyklé. I proto jsou v knížce zejména úlohy, kde není mnoho figur, a dá se tudíž v dané pozici dobře zorientovat.
Vynikající video-seriál o pěšcových koncovkách na flashdisku o velikosti 16GB obdržíte 22 kapitol o všech základních i pokročilejších kapitolách pěšcovek v celkové délce skoro 7,5 hodiny!! Stačí poslouchat a učit se aneb síla šachisty tkví v koncovkách!
Michail Botvinnik. Veliký vědátor a urputný bojovník, který dokázal titul mistra světa získat hned třikrát, což se nikomu jinému nepodařilo! V této knížce se dozvíte nejen o všech jeho zápasech o šachovou korunu, ale také o mnoha dalších turnajích i Botvinnikově nešachovém životě.
Co se vám vybaví, když se řekne Michail Tal? Ďábelské kombinace a útoky na krále! Geniální Tal byl mistrem světa sice jenom jeden rok, přesto se nesmazatelně zapsal do šachové historie. Pojďte se spolu se mnou podívat nejen na skvostné Talovy oběti, ale také jeho životní pouť.
Mnozí předpokládali nudný zápas plný remíz, avšak přesný opak byl pravdou! Většina partií zápasu proběhla v dramatickém duchu a naštěstí nebyla nouze ani o rezultativní partie. Navíc velice pěkné partie! Tímto Vás srdečně zvu, abyste si celý zápas prošli minimálně ještě jednou společně se mnou!
V čem vidím největší klady našeho dílka? Za prvé v tom, že se jedná o originální myšlenku, resp. knihu, která u nás ještě nevyšla. Nejde ani tak o to, že je psaná více autory, to je dnes poměrně běžné. Ale hlavně o to, že dva hráči různé úrovně komentují stejné partie, každý svým úhlem pohledu.
Chcete se dozvědět více informací o nejlepším českém šachistovi Davidu Navarovi? Jste nešachisti, ale rádi byste měli v královské hře jasno? Nebo jste naopak zkušení velmistři a potřebujete se odreagovat u přípravy kakaa se šlehačkou? Neváhejte a pojďte s námi do šachového cirkusu!
Vasilij Smyslov. Ano, byl to mistr světa. Ale co dál o něm víte? Troufám si říct, že právě Smyslov je jedním z mistrů světa, o kterých toho běžný šachista mnoho neví. Což je veliká škoda! O to větší důvod začíst se do jeho životní šachové i nešachové pouti, protože obě dvě byly moc zajímavé!
Vlastimil Hort v knize analyzuje 38 vlastních partií, které považuje za nejzajímavější. Navíc polovina z těchto partií je komentována také špičkovými českými a slovenskými hráči jako Navara, Ftáčnik, Hráček, Štohl a další. Samostatná kapitola, kterou napsal Robert Cvek, se asi na 50 stranách zabývá zahájeními, které měl velmistr Hort v repertoáru. Úvod Vlastimila Babuly, závěr Jány Plachetky, indexy, tabulky. Vlastimil Hort je český šachový velmistr, autor, a komentátor, který se narodil 12. ledna 1944 v Kladně, v Československu (dnešní Česká republika). Je jedním z nejvýznamnějších šachových hráčů, kteří reprezentovali Československo a později Německo. Vlastimil Hort získal titul mezinárodního velmistra v roce 1965, což potvrzuje jeho výjimečné šachové dovednosti. Hort byl mnohokrát mistrem své země a účastnil se několika šachových olympiád jako člen československého a německého týmu. Po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 emigroval Vlastimil Hort na Západ. Usadil se v Německu a stal se jedním z předních hráčů v německých šachových kruzích. Vlastimil Hort se také věnuje výuce šachu. Vydal několik šachových knih a stal se uznávaným trenérem. Proslavil se také svými komentáři ke šachovým turnajům a partiím. Jeho erudice a charismatický přístup z něj udělaly oblíbeného komentátora. Vlastimil Hort je znám svým příjemným a vtipným stylem, jak v šachu, tak i ve svém komentáři. Je jednou z významných postav ve světě šachu a jeho odkaz na šachovou komunitu zůstává silný.
To se nehraje, aneb šachy nejsou nuda je kniha psaná šachisty pro šachisty. Je to kniha plná nezapomenutelných zážitků. Více jak 268 stran plné pohody, šachových partiích a energie. Knížku napsal David Holemář, ale své povídky v ní má i Robert Cvek, David Navara, Viktor Láznička, Jana Jacková, Jerguš Pecháč, Lenka Ptáčniková , Michal Vávra, Jan Kalendovský ,..
V grandmistrovském světě projevuje Jiří Štoček trvalý zájem o historii šachu a klasické hry, což se odráží v jeho komentářích, které naleznete v předkládaném literárním díle. Nicméně, především exceluje jako zkušený praktik na šachovnici. Čtenářům servíruje nejen zamyšlení nad rozsáhlými a poučnými partiemi, ale také strategické a taktické postřehy, spolu s několika pohledy na mnohé turnajové klání. Autor přináší výňatek ze své vlastní kolekce partií na velmistrovské úrovni, často z protihráči patřícími do špičky světového šachu. Analyzuje různé aspekty praktické hry a detailně vysvětluje svůj osobitý způsob přemýšlení. Kdekoliv se nabízela příležitost k objasnění „proč a jak?“, autor přikládá další inspirativní partie. Pokládá strategicko-taktické otázky, při jejichž zkoumání mohou čtenáři hledat odpovědi sami. Tuto knihu můžeme doporučit nejen hráčům hledajícím zdokonalení své šachové hry. Bude rovněž prospěšná trenérům a rodičům, kteří chtějí lépe porozumět psychologii hráče před a během partie. Nadšení šachovníci si také přijdou na své, ocení zejména tuto příjemnou šachovou literaturu.
Šachové partie se často rozhoduje v samostatném závěru, v koncovce. Každý šachista by měl ovládat základní teoretické pozice této části boje a vizitkou silných hráčů bývá právě dobrá technika hraní koncovek.
V naší nové knize naleznete analýzy čtyř gambitových variant. Nejvíce prostoru je věnováno Evansově gambitu, dále rozebíráme nový postup proti dámskému fianchettu, jednu z variant katalánské varianty dámského gambitu a také zajímavou oběť pěšce v sicilské. S pomocí počítače jsme důkladně rozebrali možnosti obou stran.
Každý kvalifikovaný šachista ví, že pokud chce šachu porozumět a mít dobré výsledky, je nezbytná dobrá orientace v koncovkách. V koncovkách musí hráč řešit podobně obtížné úkoly jako ve střední hře, každá chyba ale už může být fatální. Právě proto Vám předkládáme sbírku 200 koncovek. První polovinu tvoří pěšcovky. Právě zvládnutí pěšcovek je základem k dalším koncovkám a rozhodně nejsou tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Druhou polovinu tvoří věžovky. Věžovky jsou statisticky nejčastějším druhem koncovek, proto jejich osvojení přináší i sladké plody ve vlastních partiích.
Černý lev je v podstatě moderní a agresivní interpretací Philidorovy obrany (1 e4 e5 2 Nf3 d6). Černý lev začíná poněkud odlišným pořadím tahů, 1 e4 d6 2 d4 Nf6 3 Nc3, a nyní se lví rodina rozdělí na dvě různá zvířata: riskantního lva (3...Nbd7) nebo krotkého lva (3...e5). Oběma zpracováním se v této knize důkladně věnujeme. Simon Williams (Ginger GM) je ideálním průvodcem, který vysvětluje, jak vybičovat extrémně nebezpečný útok pomocí obou zpracování. Williams je známý svou rozmáchlou, útočnou hrou a Černý lev jeho stylu dokonale vyhovuje. Jeho komentáře a poznámky jsou vždy poučné a zábavné.
Dámský gambit je jedním z nejoblíbenějších a nejzákladnějších šachových zahájení všech dob a v historii šachu se stal bojištěm nesčetných střetnutí světové úrovně. Mezi jeho zastánce patří dlouhá řada mistrů světa, včetně Garryho Kasparova, Anatolije Karpova a Vladimira Kramnika. Prvními dvěma tahy si černý vytvoří v centru superpevnou oporu, kterou je neuvěřitelně obtížné prolomit. V této knize se John Shaw vrací k základním principům dámského gambitu a jeho mnoha variantám. V celé této čtivé příručce čtenářům pomáhá množství autorových poznámek, rad a upozornění, zatímco klíčové strategie, nápady a taktiky pro obě strany jsou přehledně ilustrovány. Tato kniha je ideální pro zlepšující se hráče.
Každý šachista, od začátečníka po mistra světa, rád vyhraje partii brilantním útokem. Mnoho, ne-li většina útoků, které končí vítězstvím, je však způsobeno nepřesnou obranou. Může to být způsobeno prostým taktickým přehmatem nebo možná zásadnějším nepochopením důležitých principů obrany. Kromě toho je mnoho útoků, které jsou zahájeny, jednoduše nedobrých, ale uspějí proto, že se mnoho hráčů cítí nepříjemně, když jsou nuceni bránit, znervózní a dělají chyby. Těmito problémy se v této knize zabývá zkušený šachový autor a trenér Neil McDonald.
Skvělé na holandském tahu je, že řeší několik problémů zahájení černými. Co dělat proti 1 d4? Zahrajte 1...f5! Jak čelit anglické (1 c4)? Zahrajte opět 1...f5! Co s transpozičním Rétiho zahájením 1 Nf3? Ano. Uhodli jste. Zahrajte 1...f5! Dostaňte pěšce f na f5 a pak plánujte následné ...d6 a ...e5, čímž vytvoříte dynamickou centrální pěšcovou hradbu. Pokud bílý nebude přesně kontrovat (a to mnoho hráčů nebude), položí tím základy pro silný útok na královském křídle ve střední hře.
Pečlivým výběrem variací, které vedou k podobným strukturám, sestavil IM Sam Collins výkonnou repertoárovou knihu ideální pro hráče s omezeným studijním časem. Bílý otevírá 1 e4 a rozvíjí své figury na přirozená pole, hledá otevřené linie a iniciativu. Dominantním tématem tohoto solidního a aktivního repertoáru je, že - tam, kde je to rozumné - bílý vyhledává pozice s izolovaným dámským pěšcem (IQP): tj. sicilskou c3, Panovovu Caro-Kann, Tarraschovu francouzskou a italskou hru s časným c3 a d4.
Většina šachových zahájení je známá již po staletí; první kniha o Ruy Lopezovi byla napsána v roce 1561. Ne tak Jobavův systém. Jedná se o zcela moderní zahájení, které se prosadilo teprve v posledním desetiletí. Je pojmenováno po gruzínském šachovém vizionáři Baadurovi Jobavovi, velmi nápaditém a kreativním velmistrovi. Jobavův systém je založen na zahajovacích tazích 1 d4 d5 2 Nc3 Nf6 3 Bf4. Po mnoho let byl tento systém považován za tichý a nenápadný zapadákov šachové teorie. Teď už ne! Díky úsilí Jobavy a dalších byl tento systém vybroušen do podoby ostré útočné zbraně. Protože je toto zahájení tak nové, nejsou správné obranné metody dobře známy. Díky tomu je tento systém nesmírně dynamický a nebezpečný.
Italská hra (někdy označovaná jako Giuoco Piano) je jedním z nejstarších zahájení a také jednou z prvních linií, které se hráč naučí, když se seznamuje se šachy. Vede ke hře, která je snadno pochopitelná: obě strany logicky rozvíjejí své figury a zahajují útoky na soupeřovy krále. Italská hra dává bílému i černému možnost hrát buď agresivně a gambitově, nebo zdrženlivě a pozičně. Jednou z nejzajímavějších a nejútočnějších možností bílého je legendární Evansův gambit, který v této moderní éře vrátili na výsluní tak nekompromisní hráči jako světová jednička Garry Kasparov, Alexander Morozevič a Angličan Nigel Short.
Ve French Classical nabízí mezinárodní mistr Byron Jacobs nový pohled na klasickou variantu francouzské obrany, která je populární již téměř sto let a je obhajována takovými bojovníky, jako jsou Viktor Korčnoj a Alexandr Morozevič. Podrobně se zabývá všemi důležitými variantami se zvláštním důrazem na ty, které jsou nejvíce v módě. Moderní pohled na velmi módní francouzský Winawer, který zůstává nejostřejší variantou francouzské obrany. Vede k takovým dynamickým pozicím, v nichž má vždy navrch lépe připravený a agresivnější hráč. Přední odborník Neil McDonald srozumitelně a stručně vysvětluje strategii a taktiku tohoto vzrušujícího zahájení.
V knize: Benoniho systémy jsou popsány všechny klíčové benoniho systémy kromě moderního benoniho. Představuje rozmanité a praktické možnosti proti zahájení dámským pěšcem jak pro dynamické, taktické hráče, tak pro solidní poziční hráče. Zahrnuty jsou odvážné obrany jako kontroverzní Blumenfeldův kontrgambit a Benkův gambit, oblíbený u nekompromisních velmistrů, jako jsou Veselin Topalov a Vasilij Ivančuk. Moderní Benoni je jednou z nejambicióznějších a nejodvážnějších obran černého proti zahájení dámským pěšcem, kterou se zničujícím účinkem používaly takové legendy jako Michail Tal, Bobby Fischer a Garry Kasparov. Od samého začátku vytváří černý v pozici výjimečnou nerovnováhu, která vede k dynamické hře a dává černému reálné šance převzít iniciativu.
Nimzova indická je jednou z nejspolehlivějších a nejoblíbenějších obran proti 1 d4, která nabízí černému možnost rozvázat hru na začátku a hrát o výhru bez zbytečného rizika. Mezi zastánce patří prakticky všichni nejlepší světoví hráči, včetně Garryho Kasparova, Vladimira Kramnika, Višiho Ananda a Anatolije Karpova. Dámská indická je jednou z nejspolehlivějších a nejuznávanějších obran černého proti zahájení dámským pěšcem. Je oblíbená mezi velmistry světové úrovně, jako jsou Vladimir Kramnik, Viši Anand, Michael Adams a Judit Polgar, nemluvě o Anatoliji Karpovovi, ..
Odborníci se shodují, že pravidelná řešení taktických cvičení jsou důležitou součástí šachového tréninku. Je však také všeobecně známo, že tradiční šachové rébusy mají jednu zásadní nevýhodu - studenti mají jistotu, že v pozici čeká skutečná taktika, zatímco při skutečné partii taková záruka neexistuje! Volker Schlepütz a velmistr John Emms v této cvičebnici nabízejí jedinečný rámec pro procvičování šachové taktiky nezávisle na tématech, obtížnosti a - což je nejdůležitější - dokonce i na jisté existenci skutečné taktiky v dané pozici. Analýzou pečlivě vybraných partií od začátečnické přes klubovou až po turnajovou úroveň se čtenář ujímá role taktického detektiva, který bez pomoci šachového motoru hledá chyby a promarněné příležitosti obou stran.
Tato kniha obsahuje vše, co hráč na 1 e4 musí vědět o tom, jak čelit těmto obranám. Překonávání neobvyklých šachových zahájení: Vítězství nad neobvyklými šachovými zahájeními je darem z nebes pro ty šachisty, kteří už mají plné zuby boje proti všem jiným zahájením než dvěma hlavním tahům bílého: 1 e4 a 1 d4. Na těchto stránkách je popsáno vše, co černý potřebuje vědět o tom, jak čelit neobvyklým zahájení, a to od slušných (Anglické zahájení, Rétiho a Královský indický útok) přes neobvyklé (Nimzo-Larsenův útok, Ptačí zahájení) až po zcela bizarní (Orangutan, Grob). Richard Palliser se zabývá všemi možnostmi bílého, zkoumá jejich silné a slabé stránky a následně sestavuje spolehlivý a praktický repertoár pro černého.
Francouzská je jednou z nejpevnějších obran černého proti 1 e4 a je velmi oblíbená na všech úrovních šachu. Kluboví hráči si užívají její superpevnou strukturu, zatímco na vrcholové úrovni ji hrají slavní velmistři jako Viši Anand a mladá ruská hvězda Alexandr Morozevič. Prvními dvěma tahy získává černý značnou oporu v centru a strukturu, kterou je neuvěřitelně obtížné rozbít. Caro-Kannova obrana má zaslouženou a zavedenou pověst neuvěřitelně pevné a zároveň dynamické obrany na 1 e4. Caro-Kannova obrana oslovuje všechny typy hráčů, ale je užitečná zejména pro hráče černé barvy, kteří dávají přednost solidní platformě, na níž mohou stavět, a kteří jsou vynalézaví v obraně i protiútoku. Mezi hvězdné hráče, kteří s oblibou používají Caro-Kann, patří Viši Anand, Michael Adams a legendární Anatolij Karpov.
Dvě skvělé knihy z Everyman Chess Library, Play the Grunfeld od Jeleny Dembo a Play the Sicilian Kan od Johanna Hellstena, spojené v jednom svazku. Grünfeld je vzrušující a dynamická odpověď na 1 d4, která se stala velmi populární na všech úrovních šachu. Hlavním důvodem je, že ji dlouhodobě preferuje nejsilnější šachista světa Garry Kasparov. Grünfeld se do značné míry opírá o principy hypermoderní šachové školy: černý dovoluje bílému postavit impozantně vypadající centrum s předpokladem, že by se v dlouhodobém horizontu mohlo ukázat spíše jako přítěž než výhoda. Hra se často stává velmi složitou a taktickou, což je jeden z důvodů, proč Grünfeld oslovuje ambiciózní hráče. Kan je ideální volbou jako zahajovací zbraň proti 1 e4, protože je to jedna z nejsnadněji naučitelných a hratelných variant sicilské. kan je v tradičním smyslu relativně bez teorie a úspěch se dostaví spíše díky pochopení systémů vývinu a hlubokému studiu taktických a pozičních myšlenek obou stran.