The Killer Sicilian: Fighting 1e4 with the Kalashnikov

In this book, opening expert Tony Rotella presents a Sicilian repertoire for Black, the backbone of which consists of the Kalashnikov Variation. The Kalashnikov is an ideal choice for those looking to take up the Sicilian. Black follows an easy-to-learn system of development, with clear strategic aims.
dodací lhůta : 3-5 dní
Výrobce: Everyman
*
610,00 Kč
Dostupnost: 1 je skladem

foreword by 4-time US Champion Alexander Shabalov

Are you searching for a new weapon against 1 e4? Look no further - choose the Killer Sicilian!

In this book, opening expert Tony Rotella presents a Sicilian repertoire for Black, the backbone of which consists of the Kalashnikov Variation. The Kalashnikov is an ideal choice for those looking to take up the Sicilian. Black follows an easy-to-learn system of development, with clear strategic aims. What's more, in many lines Black can choose between aggressive and positional options. It's no coincidence that the Kalashnikov has attracted such attacking talents as World Championship candidate Teimour Radjabov and multi-time US Champion Alexander Shabalov.

Rotella critically examines the main lines and lucidly explains the key positional and tactical ideas for both sides. He also shows what Black should do against White's various Anti-Sicilian options. Read this book and unleash the Killer Sicilian!

  • A Killer Sicilian repertoire for Black
  • Also includes Anti-Sicilian coverage
  • Packed with new ideas and critical analysis.

A great video review of the book has been posted by IM John Bartholomew

 

download ebook sample in cbv format for your Chessbase viewer

download ebook sample in pgn format for the Everyman Chess Viewer

download paper book sample (pdf)

Vazba Paperback
Stav Nový
Jazyk Anglicky
Vazba Paperback
Počet stran 464
Datum vydání 2014
Autor Tony Rotella

Zákazníci, kteří koupilii tento produkt, také zakoupili

Dangerous Weapons: The King's Indian

Jste unaveni z hraní stále stejného zahájení? Možná, že je čas na změnu, ale nemůžete se rozhodnout mezi mnoha dostupnými možnostmi? Zde je odpověď: vyberte si "Nebezpečné zbraně"/"Dangerous Weapons" a ohromte své soupeře s novými a vzrušujícími nápady v zahájení! V této knize, tři renomovaní odborníci na zahájení, ukazují revoluční pohled na populární zahájení Královská Indická.
410,00 Kč

Excelling at Positional Chess: How the Best Players Plan and Manoeuvre

Poziční šachy zůstávají záhadou pro mnoho hráčů a přesto pochopení jemnějších detailů ze hry tak často dělá rozdíl mezi dvěma stejně porovnávanými hráči. Zlepšete svou poziční hru a uvidíte šachy ve zcela nové dimenzi! V této jedinečné knize, mezinárodní mistr Jacob Aagaard, vybírá mnoho originálních příkladů pozičního šachu, z nich třešničkou na dortu ty jenž on používá pro školení a studium.
550,00 Kč

Excelling at Chess

Někteří hráči se stali dobrými v šachu, někteří velmi dobří, přičemž jiní vynikají ve hře. V této knize Jacob Aagaard identifikuje klíčové faktory, které oddělují velmi silné hráče od ostatních. V knize Vynikat v Šachu / Excelling at Chess jsou kapitoly o tom, kdy provádět výpočet, jak hodnotit pozici, jak studovat teorii, jak studovat koncovky a kdy si vynutit pozici. Každý, kdo sleduje doporučení v této knize, nemůže selhat při zlepšování citu pro hru.
550,00 Kč