Colle: Move by Move

Colle je spolehlivou variantou pro bílého a je snadné se ho naučit a hrát. Bílý obvykle staví na pevných základech, než zahájí útok na soupeřova krále. Díky tomuto přímočarému plánu je oblíbený zejména na klubové úrovni, ale Colle úspěšně hrají i velmistři. Lakdawala se zabývá jak hlavními liniemi, tak agresivnějším útokem Colle-Zukertort, rozebírá klíčové poziční a taktické myšlenky obou stran a řekne vám vše, co potřebujete vědět o hře Colle.
dodací lhůta : Ihned k odeslání
Výrobce: Everyman
580,00 Kč
Dostupnost: 2 je skladem

Colle: Move by Move

Tato série poskytuje ideální platformu pro studium šachových zahájení. Formát "Tah za tahem", který čtenáře neustále vybízí k zodpovídání zjišťovacích otázek, výrazně podporuje učení a procvičování důležitých dovedností stejně jako tradiční osvojování znalostí o zahájeních. Pečlivě vybrané otázky a odpovědi jsou navrženy tak, aby vás udržely v aktivním zapojení a umožnily vám sledovat váš pokrok při učení. Jedná se o vynikající způsob, jak se naučit jakékoliv šachové zahájení a zároveň zlepšit své obecné šachové dovednosti a znalosti.

Mezinárodní mistr Cyrus Lakdawala v této knize studuje Colle, jeden ze svých oblíbených systémů zahájení. Colle je spolehlivou variantou pro bílého a je snadné se ho naučit a hrát. Bílý obvykle staví na pevných základech, než zahájí útok na soupeřova krále. Díky tomuto přímočarému plánu je oblíbený zejména na klubové úrovni, ale Colle úspěšně hrají i velmistři. Lakdawala se zabývá jak hlavními liniemi, tak agresivnějším útokem Colle-Zukertort, rozebírá klíčové poziční a taktické myšlenky obou stran a řekne vám vše, co potřebujete vědět o hře Colle.

 

  • Základní návod a trénink v systému Colle
  • Představuje Colleho repertoár pro bílé
  • Využívá ideální přístup ke studiu šachu

download ebook sample in cbv format for your Chessbase viewer

download ebook sample in pgn format for the Everyman Chess Viewer

download paper book sample (pdf)

 

Osiřelé zahájení
Kdybyste se vrátili v čase do paleolitu a náhodou šlápli na odpočívající pravěkou vážku, změnil by se svět po návratu do současnosti úplně? Tragédií Colleho systému je, že jeho zakladatel Edgar Colle zemřel velmi mladý, teprve třicetiletý, a s jeho odchodem byla smrtelně přerušena tepna rodu a původu našeho zahájení. Nemohu si pomoci, ale spekuluji, že kdyby se dožil vysokého věku, byl by jeho milovaný systém dnes možná populárnější a vytvořil by mnoho dalších mistrovských děl Colle Systemu do portfolia zahájení. Aby něco dosáhlo úrovně velikosti, musí za tím být odpovídajícím způsobem také historie. S předčasnou smrtí Edgara Colleho ztratilo naše zahájení kus své historie, jeho potenciál byl s jeho odchodem vymazán.

Můj starý přítel a Colleho žák, zesnulý IM George Koltanowski, věrně udržoval zahájení svého učitele sotva při životě - na přístrojích -, protože si uvědomoval, že ke skutečné popularizaci systému potřebuje silného zastánce z řad GM. Tak si naše zahájení vydobylo tak nízké uznání a proto ho tolik lidí nepovažuje za nic víc než vedlejší produkt odpadkového koše šachové historie. V knize Move by Move: Kramnik jsem napsal: "Colle a jeho bratranec, Londýnský systém, bývají označovány za druhořadá, průměrná zahájení, ačkoli tomu tak ve skutečnosti není." Colle je všechno, jen ne spontánní přítel se zábavnou osobností. Místo toho se setkáváme se společníkem spolehlivě přímočarým, loajálním a příjemně uniformním v temperamentu, který přichází na solidní poloslovanské pozice o tah výš. Tajemství zvládnutí Colleho spočívá v tom, že se naučíme vidět zahájení cizíma očima - konkrétně v nesmírně oblíbené poloslovanské trojúhelníkové formaci. Ptám se (zcela racionálně!), jak je možné, že otevření o tah níže (poloslovanská) je velmi respektované a oblíbené, zatímco jiná, stejná pozice o tah výše (naše milované Colle) je často předmětem opovržení? Doufám, že se mi podaří vštípit vám skryté poznání, že Colle je ve skutečnosti mocná zbraň v zahájení, která by se pravděpodobně měla vyrovnat modrokrevným protějškům, jako jsou Ruy Lopez a Slav. Příběh tří diagramů je tabulkou pozic z první a druhé kapitoly. V obou hrajeme bílými v tom, co je normálně černé zahájení - poloslovanské -, ale o celý tah výš. Jedná se o speciální pozice, které lze ještě více zdokonalit studiem tradičních černých poloslovanských variant. Můžeme tedy soupeře obelstít v poloslovanském zahájení (které pravděpodobně nezná a nehraje černými figurami) a získat tuto pozici o celý tah výše oproti normálu, protože sem přijíždíme bílými, nikoliv černými.

Autor Cyrus Lakdawala
Vazba Paperback
Stav Nový
Jazyk Anglicky
Vazba Paperback
Počet stran 416
Datum vydání 2013