Taktika pro středně pokročilé
Tato nová kniha má několik výhod. Především příklady byly několikráte využity při tréninku mých svěřenců. Dále příklady jsou různé obtížnosti - někdy je řešení jednoznačné - mat, případně zisk rozhodující převahy. Pak jsou ale v knize zařazeny i pozice, kde hráč získá převahu, kterou bude ještě muset uplatnit. Zastoupeny jsou samozřejmě i remízové kombinace. Někdy stačí jediný tah, jindy je nutno jít do hloubky. Právě různorodost řešení dobře simuluje rozhodování při hraní partie. V knize najdete celkem 603 příkladů. Prvních 546 je formou diagramu, z nichž přibližně první třicítka jsou opravdu jednoduší příklady na rozehřátí, pak už jsou pozice o maličko těžší a zajímavější. Posledních 18 diagram jsou umělé skladby, které kromě tréninku mohou poskytnout i velký estetický požitek. Po diagramech následuje řešení naslepo - dvoutahové maty jsou zadány jen notací. A na úplný závěr jsou krátké partie - s úkolem bez šachovnice doplnit správné pokračování.
dodací lhůta : Ihned k odeslání
Taktika pro středně pokročilé
Kniha je sbírkou příkladů pro hráče s ELEM přibližně 1 300-1 800. Dnes už snad každý šachista ví, co je kombinace, jaké jsou taktické motivy a co je to propočet variant.
Stejně tak už je veřejným tajemstvím, že kombinační i taktické schopnosti jsou dány nejen vrozeným talentem, ale že je možno je rozvíjet a zlepšovat. Jakým způsobem?
Především je nutno znát časté motivy, ideje kombinací a taktické prostředky. Tuto teorii kombinace můžete nastudovat v naší knize "Základy taktiky". Pak je ovšem nutný pravidelný trénink - řešení příkladů.
Různých sbírek úloh již vyšlo poměrně hodně (mimo jiné i dvě naše trilogie "Zahrej jako velmistři" a "Cvičebnice pro pokročilé"), dnes je možno trénovat i na internetu. Když si ale uvědomíme, že právě řešení taktiky by mělo být doslova denní záležitostí, nebude dobrých příkladů nikdy dost.
Tato nová kniha má několik výhod. Především příklady byly několikráte využity při tréninku mých svěřenců. Dále příklady jsou různé obtížnosti - někdy je řešení jednoznačné - mat, případně zisk rozhodující převahy. Pak jsou ale v knize zařazeny i pozice, kde hráč získá převahu, kterou bude ještě muset uplatnit. Zastoupeny jsou samozřejmě i remízové kombinace. Někdy stačí jediný tah, jindy je nutno jít do hloubky. Právě různorodost řešení dobře simuluje rozhodování při hraní partie.
V knize najdete celkem 603 příkladů. Prvních 546 je formou diagramu, z nichž přibližně první třicítka jsou opravdu jednoduší příklady na rozehřátí, pak už jsou pozice o maličko těžší a zajímavější. Posledních 18 diagram jsou umělé skladby, které kromě tréninku mohou poskytnout i velký estetický požitek. Po diagramech následuje řešení naslepo - dvoutahové maty jsou zadány jen notací. A na úplný závěr jsou krátké partie - s úkolem bez šachovnice doplnit správné pokračování.