Richard Biolek
Cvičebnice pro pokročilé 5
Držíte v rukou sbírku taktických příkladů pro pokročilé- již 5. díl. Řečeno slovy klasika - "řešení taktických úloh je denním chlebem šachisty", proto dobrých příkladů není nikdy dost. Cvičebnice má osvědčený formát - na úvod dvacet příkladů na rozehřátí, které ale není radno podceňovat! Dále 12 pozic ze zahájení a 60 koncovek. Následují především pozice ze střední hry, ačkoliv pár koncovek a zahájení ještě najdete. Obtížnost pomalu stoupá, i když záměrně je i ve druhé polovině zařazeno pár jednodušších kousků testující především postřeh.
Učebnice šachu pro mírně pokročilé 2. díl
Držíte v rukou 2. díl Učebnice šachu pro mírně pokročilé. V 1. díle jste se seznámili se základními taktickými prostředky a koncovkami. Nyní na to navážeme výukou dalších důležitých fází šachové partii. Úvodních sedm kapitol je věnováno zahájení. Zahájení je nejsložitější fází šachové hry, neboť na šachovnici jsou takřka všechny figury a možnosti obou stran jsou pro člověka nekonečné. Proto není možné naučit se zahájení "našprtáním se" několika variant. Vždyť již po třetím tahu bílého může vzniknout více než milion různých pozic. I kdybychom 70% z nich prohlásili za silně nepravděpodobné, pořád je počet možných pozic a dalších rozvětvení tolik, že to přesahuje možnosti lidské paměti. Proto je třeba pochopit zásady zahájení a umět je automaticky uplatňovat v praxi.
Učebnice šachu pro mírně pokročilé 2. díl - antikvariát
Držíte v rukou 2. díl Učebnice šachu pro mírně pokročilé. V 1. díle jste se seznámili se základními taktickými prostředky a koncovkami. Nyní na to navážeme výukou dalších důležitých fází šachové partii. Úvodních sedm kapitol je věnováno zahájení. Zahájení je nejsložitější fází šachové hry, neboť na šachovnici jsou takřka všechny figury a možnosti obou stran jsou pro člověka nekonečné. Proto není možné naučit se zahájení "našprtáním se" několika variant. Vždyť již po třetím tahu bílého může vzniknout více než milion různých pozic. I kdybychom 70% z nich prohlásili za silně nepravděpodobné, pořád je počet možných pozic a dalších rozvětvení tolik, že to přesahuje možnosti lidské paměti. Proto je třeba pochopit zásady zahájení a umět je automaticky uplatňovat v praxi.
Umíš koncovky II?
Je všeobecně známo, že znalost koncovek je jedním z pilířů úspěšného hraní šachu. Naučit se dobře zvládat koncovky není jednoduché, jistě nestačí bezduše memorovat několik set typových pozic. Klíčová je schopnost své znalosti aplikovat v praxi. Ve vlastních partiích často na koncovku ani nedojde, proto je nutné neustále čerpat poznatky z partií ostatních hráčů. Povzbudivé může být i to, že ani velmistři se často nevyvarují chybám.
Zahrej jako čeští a slovenští (vel)mistři I
Dostává se Vám do ruky sbírka taktických příkladů vybraných z partií nejlepších československých hráčů historie (1.část). Každý z našich reprezentantů (jsou seřazeni dle roku narození) je zde prezentován 8 příklady ze svých partií. Záměrně jsem vybíral spíše jednodušší kombinace (celá příručka je určená především hráčům přibližné výkonnosti 1500 až 1800), ale samozřejmě najdete i obtížnější příklady. Celkem je k rozlousknutí 200 oříšků, určitě lze vyřešit více (5 až 10) během jednoho tréninku.
Cvičebnice pro pokročilé 4
Držíte v rukou sbírku taktických příkladů pro pokročilé- již 4. díl. Řečeno slovy klasika - "řešení taktických úloh je denním chlebem šachisty", proto dobrých příkladů není nikdy dost. Cvičebnice má osvědčený formát - na úvod dvacet příkladů na rozehřátí, které ale není radno podceňovat! Dále 8 pozic ze zahájení a 64 koncovek. Následují především pozice ze střední hry, ačkoliv pár koncovek a zahájení ještě najdete. Obtížnost pomalu stoupá, i když záměrně je i ve druhé polovině zařazeno pár jednodušších kousků testující především postřeh.
Učebnice šachu pro mírně pokročilé 1. díl
Prvních 10 kapitol je věnováno šachovým kombinacím, jejich motivům, idejím a provedením. Příklady nejsou obtížné, přesto vyžadují zamyšlení a je dobré se je snažit pochopit. Druhá polovina knihy je věnována šachovým koncovkám. Koncovky nejsou moc oblíbené, ale je dokázáno, že kdo nedokáže úspěšně hrát pozice s menším počtem figur, nemá šanci se zorientovat ve složitých pozicích střední hry.
Cvičebnice koncovek
Naše kniha není určena začátečníkům a méně pokročilým hráčům, naopak navazuje na mé předchozí dvě knihy - Základní kurz koncovek a Koncovky II. Bez studia minimálně Základního kurzu (případně obdobné učebnice koncovek) nemá moc smyslu se jí zabývat. Kniha je koncipována jako cvičebnice - diagramy jsou nejprve uvedeny bez variant a komentářů, můžete se pokusit je vyřešit. Pokud Vaše úspěšnost nebude aspoň 50%, je opravdu nezbytný návrat k výše uvedeným učebnicím. V knize jsou uvedeny i hůře řešitelné pozice, které se v daném typu koncovek vyskytují a nebylo by vhodné je vynechat. Tyto diagramy jsou označeny hvězdičkou - samozřejmě se můžete pokusi je vyřešit, ale spíše si je jen přehrajte, zanalyzujte a pokuste se je pochopit.
Cvičebnice pro pokročilé 1
Kniha je určena hráčů s ELO cca 1600 a výš. Vhodným testem je prvních 24 diagramů. Pokud z nich aspoň 20 nevyřešíte, je třeba se vrátit k Základům taktiky (nebo jiné učebnici). Dalších 20 příkladů (25-44) jsou úlohy sirského mistra P. Stammy, který žil a tvořil v 18. století. Jeho úlohy mají společný rys - bílý stojí před matovou hrozbou, kterou může odvrátit jen okamžitým protiútokem. Příklady 45- 72 procvičují kombinční motivy v Sicilské. Že i koncovky jsou plné taktiky vás přesvědčí příklady 73-100.. V diagramech 101-136 se můžete zkusit vyrovnat našim dlouholetým reprezentantům, kterým tímto děkuji za jejich příspěvek.
Cvičebnice pro pokročilé 2
Kniha je určena hráčům, kteří již základní kombinace řeší bez problémů a mají ambice zdokonalit se v propočtu variant (ELO cca 1600 a výš). Prvních dvacet příkladů je "testovacích" - pokud je zvládnete bez větších obtíží, můžete postupovat dále. Následuje 12 pozic ze zahájení, které dokazují, že již od začátku je třeba hrát naplno. Dalších 36 příkladů prověří Vaši schopnost orientace v koncovkách. JE zde zařazeno i pár studií, které jsou ideálním tréninkem přesného propočtu. Další příklady již nejsou tematicky rozdělené, ale dá se říci, že obtížnost pomalu roste. Na úplný závěr se můžete za odměnu pokochat dvanácti klenoty největšího skladatele šachových úloh celé historie - Samuela Loyda.
Cvičebnice pro pokročilé 3
Držíte v rukou sbítku taktických příkladů pro pokročilé- již 3. díl. Řečeno slovy klasika - "řešení taktických úloh je dením chledem šachisty", proto dobrých příkladů není nikdy dost. Naše cvičebnice má osvědčený formát - na úvod dvacet příkladů na rozehřátí, které ale není radno podceňovat! Dále 10 pozic ze zahájení a 33 koncovek. Následují především pozice ze střední hry, ačkoliv pár koncovek a zahájení ještě najdete. Obtížnost pomalu stoupá, i když záměrně je i ve druhé polovině zařazeno pár jednodušších kousků testujíící především postřeh.
Gambity očima 21. století
V naší nové knize naleznete analýzy čtyř gambitových variant. Nejvíce prostoru je věnováno Evansově gambitu, dále rozebíráme nový postup proti dámskému fianchettu, jednu z variant katalánské varianty dámského gambitu a také zajímavou oběť pěšce v sicilské. S pomocí počítače jsme důkladně rozebrali možnosti obou stran.
Kapitoly ze strategie I
Kniha, kterou "držíte v rukou", logicky navazuje na "Základy strategie". Právě v nich již bylo řečeno, že šachová strategie je složité a rozsáhlé téma, které nebylo možné vyčerpat jednou knihou. Na "Základy" jsem již se svými spolupracovníky navázal v díle "Plán v šachové patii". Nicméně pro ty, kteří chtějí proniknout do šachové strategie hlouběji a stát se lepšími hráči, je stále co ke studiu a pomocníkem by mohla být naše nová kniha. V ní se zabýváme aktivitou figur a především možnostmi omezování aktivity soupeře, které může přejít až k plné dominanci, případně zugzwangu.
Kapitoly ze strategie II
V této knize se poučíte a prohloubíte své znalosti o využití pěšců v útoku, o síle volného pěšce a pěšcového průlomu. Věříme, že Vás zaujmou i kapitoly o dvojpěšcích a pěšcových slabinách. Role pěšců ve studiích a koncovkách by si (podobně jako ostatní témata) jistě zasloužila obšírnější rozbor, doufáme ale, že i námi vybrané a komentované příklady budou pro Vás dobrým zdrojem poučení a zábavy.
Klidná síla - Pepa Obšivač
Pepa Obšívač se narodil 2. června 1968. Celý život bydlí ve Valašské Bystřici. Zde se také naučil hrát šachy, ale brzy neměl sobě rovného soupeře (oddíl ve Valašské Bystřici byl založen až později). Proto ve svých 14 letech sestoupil z drsných valašských kopců do údolí a stal se členem š.o. v Rožnově pod Radhoštěm. Během dvou let patřil k nejlepším hráčům nejen v Rožnově, ale v celém vsetínském okrese. Získal 1. výkonnostní třídu, což tehdy bylo značkou kvality. Roku 1986 ještě stihl soutěže dorostu. Poprvé startoval v krajském přeboru Severomoravského kraje. Tento kraj patřil ke špičce v mládežnických kategoriích. Ale Pepa se nedal, získal bronzovou medaili a postoupil do Mistrovství ČR, které bylo zároveň kvalifikací do přeboru Československa. Zde už tak úspěšný nebyl a skončil v polovině startovního pole.
Koncovky - základní kurz
Základní kurz koncovek tvoří postavení, které by měl zvládnout mírně pokročilý šachista až po hráče úrovně KM (ELO 2100). Materiál (448 diagramů rozdělených do třinácti kapitol) je řazen od jednodušších příkladů ke složitějším (ty nejtěžší jsou označeny *). Většina kapitol obsahuje i příklasdy cvičné, na závěr je připoojeno 78 pozic na zopakování a prohloubení daného tématu.
Koncovky a studie Vasilije Smyslova
Hlavním úkolem při studiu zahájeníje totiž pochopení smyslu jednotlivých zahájeních, jejich konnkrétních strategických cílů a obsahové náročnosti, a také seznámení se s možnými plány další hry ve chvíli, kdy je dokončen vývin figur a teoretická fáze zahájení prakticky končí. Zahájení je nutno studovat jako logický celek, tedy nejen přesné pořadí úvodních tahů, ale také tvorbu trategických plánů běžných pro dané zahájení a v neposlední řadě i seznámení s typy koncovekm které v daném zahájení mohou nejčastěji vzniknout.
Koncovky II
V dnešní době je každému kvalifikovanému šachistovi jasné, že znalost koncovek patří k nezbytnému základu šachového vzdělání. S jednoduššími pozicemi jste se mohli seznámit v "Základním kurzu koncovek". Tato kniha na základní kurz navazuje. Jak již název napovídá, je tato publikace určena pokročilejším šachistům (ELO minimálně 1900). Čtenář si prohloubí znalosti v koncovkách jednofigurových (jezdcové, střelcové,...), nově se seznámí s více figurovými koncovkami. I v tomto díle je přes 500 pozic, ale vzhledem k výkonnosti hráčů, pro které je kniha určena, se zvýšil podíl cvičných příkladů.
Legendy českého a slovenského šachu
Kniha pojednává o nejlepších českých a slovenských hráčích historie. Český i slovenský šach má dlouhou historii, která by zasloužila podrobnou publikaci. My jsme se zaměřili na nejvýraznější postavy - ty reprezentanty, kteří nás proslavili po celém světě. Motivem k vzniku knihy byla i smutná skutečnost, že naše současná mládež tyto borce prakticky nezná! Každá z dále uvedených osobností by samozřejmě zasloužila samostatnou publikaci a mnozí ji i mají - viz doporučená literatura. Pokud jsme chtěli všechny představit v jedné knize, museli jsme přistoupit na kompromis - každý z uvedených hráčů a hráček je představen krátkým medailonkem a dvěma partiemi (korespondenční hráči jen jednou).
Plán v šachové partii
Tato kniha tematicky navazuje na Základy strategie a jejím námětem je plán hry. To je poměrně obecné téma, neboť plán hry by měl být zřetelný v každé partii. Pravdou ovšem je, že méně zkušení hráči na to často zapomínají a tím trpí kvalita jejich hry. Pln hry je tedy důležitý a my jsme již ve Strategii popsali, jaké atributy pozice pomáhají stanovit plán hry - je to především postavení krále a figur a samozřejmě také pěšcová struktura.
- 1
- 2