Opening Repertoire: The Modern Sämisch: Combating the King’s Indian and Benoni with 6 Bg5!

Learn to play the Modern Sämisch with confidence Emphasis on plans and strategies Written by an expert on the Modern Sämisch
dodací lhůta : 3-5 dní
Výrobce: Everyman
€19,66
Dostupnost: 1 je skladem

The Sämisch variation is a powerful method to counter the popular King’s Indian Defence. The key move is the advance f2-f3, consolidating White’s central space advantage and limiting Black’s options for counterplay. In the traditional Sämisch White develops the queen’s bishop on e3 but in the modern version, as explored in this book, the move Bg5 is preferred. This creates further problems for Black as the natural King’s Indian counter ... e7-e5 allows White a potentially strong pin against the f6-knight, while chasing the bishop with ... h6 and ... g5 creates kingside weaknesses.

  • Learn to play the Modern Sämisch with confidence
  • Emphasis on plans and strategies
  • Written by an expert on the Modern Sämisch
Vazba Paperback
Jazyk Anglicky
Počet stran 368
Datum vydání 2017
Autor Eric Montany

Zákazníci, kteří koupilii tento produkt, také zakoupili

Opening Repertoire for the Attacking Player

Grandmaster Gufeld provides an ideal framework for a practical opening repertoire, specifically tailored for those who relish attacking play .
€17,01

The King's Indian Defence: Move by Move

Everything you need to know about the King's Indian Defence. The Q and A approach emphasizes plans and strategies. Written by an expert on the opening.
€18,52

Excelling at Chess Calculation: Capitalising on tactical chances

Existuje mnoho rozdílných názorů mezi nejlepšími hráči v šachu na světě, ale je tu jedna věc na které se mistři světa, velmistři a další odborníci shodují: umění šachového výpočtu je absolutní klíčem k úspěchu hráče. Zvládnutím této disciplíny tak můžete jistě očekávat, že se vaše výsledky výrazně zlepší. A přesto bylo v minulosti jen velmi málo vážných pokusů (od šachových autorů) ponořit se do tohoto choulostivého tématu, možná ani ne překvapivě - vzhledem k jeho složitosti a obtížnosti.
€20,79