The King's Indian Attack: Move by Move

The King's Indian Attack is a very popular system of development for White, which can be used against many defences. It's easy to learn and play, and is based on understanding ideas rather than move memorization. The King's Indian Attack usually involves a deliberate and sustained attack on the black king, which often proves to be highly effective and difficult to defend against.
dodací lhůta : 3-5 dní
Výrobce: Everyman
530,00 Kč
Dostupnost: 1 je skladem

This series provides an ideal platform to study chess openings. By continually challenging the reader to answer probing questions throughout the book, the Move by Move format greatly encourages the learning and practising of vital skills just as much as the traditional assimilation of opening knowledge.

Carefully selected questions and answers are designed to keep you actively involved and allow you to monitor your progress as you learn. This is an excellent way to study any chess opening and at the same time improve your general chess skills and knowledge.

The King's Indian Attack is a very popular system of development for White, which can be used against many defences. It's easy to learn and play, and is based on understanding ideas rather than move memorization. The King's Indian Attack usually involves a deliberate and sustained attack on the black king, which often proves to be highly effective and difficult to defend against. In this book Grandmaster Neil McDonald examines in depth the many variations of the King's Indian Attack. He outlines White's most promising options and Black's best defences, and provides answers to all the key questions.

 

  • Essential guidance and training in the King's Indian Attack
  • Provides repertoire options for White
  • Utilizes an ideal approach to chess study

 

ukázka ve formátu pdf ke stažení

Vazba Paperback
Jazyk Anglicky
Autor Neil McDonald
Počet stran 352
Datum vydání 2014

Zákazníci, kteří koupilii tento produkt, také zakoupili

1 …d6: Move by Move

1 ... d6 lze použít jako univerzální obranu do jakéhokoli zahájení za bílé, takže je ideální praktickou zbraní pro černé. V této knize, Cyrus Lakdawala Vás abyste se připojili ke zkoumání koktejlu náročných linií s 1 ... d6. Sdílí své zkušenosti a znalosti, studuje typické plány a taktiky pro obě strany a poskytuje odpovědi na všechny klíčové otázky.
540,00 Kč

1...B6: Move by Move

1 ... b6 je dynamickou obranou, která umožňuje Černému řídit hru na relativně neznámém území, kde Bílý hráči nejsou schopni se uvolnit a spolehnout se na jejich znalost "opening book". Hlavní lákadlem 1 ... b6 je to, že mohou být použity proti všem hlavním liniím zahájení za bílé _ , včetně 1 e4, 1 d4, 1 Nf3 a 1 c4. V této knize, mezinárodní mistr Cyrus Lakdawala zkoumá všechny důležité variace po 1. ... b6. Pomocí názorných her, vysvětluje hlavní poziční a taktické idey pro obě strany, poskytuje odpovědi na všechny klíčové otázky a řekne vám vše, co potřebujete vědět o úspěšné hraní 1 ... b6.
540,00 Kč

Play Unconventional Chess and Win

In this book the reader will discover the incredible power unconventional moves can have. These moves contradict the most fundamental principles of the "old chess", and yet most of them played by leading grandmasters.
595,00 Kč