Učebnice šachu pro mírně pokročilé 2. díl
Držíte v rukou 2. díl Učebnice šachu pro mírně pokročilé. V 1. díle jste se seznámili se základními taktickými prostředky a koncovkami. Nyní na to navážeme výukou dalších důležitých fází šachové partii.
Úvodních sedm kapitol je věnováno zahájení. Zahájení je nejsložitější fází šachové hry, neboť na šachovnici jsou takřka všechny figury a možnosti obou stran jsou pro člověka nekonečné. Proto není možné naučit se zahájení "našprtáním se" několika variant. Vždyť již po třetím tahu bílého může vzniknout více než milion různých pozic. I kdybychom 70% z nich prohlásili za silně nepravděpodobné, pořád je počet možných pozic a dalších rozvětvení tolik, že to přesahuje možnosti lidské paměti. Proto je třeba pochopit zásady zahájení a umět je automaticky uplatňovat v praxi.
Zatímco v prvních dvou kapitolách jsou popsány obecné zákonitosti zahájení, v třetí až sedmé jsem se pokusili nastínit, jakým způsobem by se měl formovat reportoár
začínajích hráčů. Samozřejmě se nejedná o dogma, každý hráč je jiný a mohou mu vyhovovat různá schémata vývinu. Že je ale třeba nejprve zvládnout hru v otevřených pozicicích s převahou taktiky, je nezpochybnitelné.
V dalších sedmi kapitolách jsme se poksuili popsat nejobecnější strategii střední hry. Samozřejmě se jedná o pouhé úvodní zasvěcení do tématu, kterému se pak můžete věnovat celý život.
Následují čtyři kapitoly z historie šachu, 19. kapitola je o šachových úlohách. V poslední kapitole jsme popsali metody samostatného zdokonalování se v šachu.
Rozměr A5