Master Class Díl.1 až 16

Učte se od nejlepších hráčů na světě! Série "MasterClass" vás seznámí s tvářemi šachových legend. V interaktivním videoformátu se zpětnou vazbou na trénink! Svazek 1 až 14 s Fischerem, Carlsenem, Kasparovem, Karpovem a mnoha dalšími!
Výrobce: ChessBase

Master Class Vol.1 až 16

Master Class Vol.1 - Robert James Fischer

Žádný jiný mistr světa nebyl v šachovém světě i mimo něj známější než Robert James Fischer. Jaké však bylo tajemství jeho senzačních schopností a co mu umožnilo postavit se samotnému sovětské šachové škole - a zvítězit? Na tomto DVD vám tým odborníci představí všechny aspekty šachové legendy a ukáže vám vítězné techniky a strategie, které používali jedenáctý mistr světa. Velmistr Dorian Rogozenco proniká do Fischerových zahájení a sleduje vývoj jeho repertoáru. Jaké varianty Fischer hrál a jakými zdroji se vyzbrojoval proti nejlepším sovětským hráčům? Mihail Marin vysvětluje Fischerův zvláštní styl a jeho zvláštní strategický talent v komentovaných partiích proti Spasskému, Tajmanovovi a dalším velikánům. Karsten Müller je nejen předním mezinárodním odborníkem na endgame, ale také skutečným znalcem Fischera. Jeho geniální videoanalýzy Fischerových legendárních endgames najdete pouze na tomto DVD! A aby toho nebylo málo - i vy můžete rozpoutat taktické kombinace jako Fischer! Německý bundesligový hráč Oliver Reeh sestavil nejlepší kombinaci mistra světa - a nyní je na tahu i váš tah. I vy se můžete pokusit najít Fischerovy ohromující geniality zadáním svého řešení na šachovnici a získat zpětnou vazbu v podobě videa v novém mediálním formátu ChessBase!

- Délka videa: cca 5 hodin (anglicky)
- Interaktivní test taktiky s videozpětnou vazbou
- Sbírka všech Fischerových partií, tabulek, zákulisních znalostí a krátkého životopisu
- "Fischer powerbook" - repertoár mistra světa jako strom zahájení
- Trénink taktiky: 100 Fischerových partií s tréninkovými otázkami.

Master Class Vol.2: Mihail Tal

Žádný mistr světa neokouzlil šachový svět tolik jako Mihail Tal. Jeho vláda na postu mistra světa byla krátká, ale ve své době Talova hvězda hořela s neznámou intenzitou. Svými kombinacemi a intuitivními oběťmi mladý Tal přejel své soupeře a nadchl šachový svět svou riskantní nekompromisní útočnou hrou, která inspirovala mnoho hráčů k jeho napodobování. V roce 1960 porazil úřadujícího mistra světa Botvinnika, ale o rok později o titul mistra světa opět přišel v odvetném zápase pochybné soutěžní hodnoty. Ale i když Tal už nebyl mistrem světa, stále zůstával jedním z nejlepších hráčů světa. Na osmi šachových olympiádách získal se sovětským týmem zlato. Šestkrát se stal mistrem SSSR. V letech 1973/74 se mu podařilo zůstat neporažen v 93 po sobě jdoucích partiích, což je dodnes nepřekonaný rekord. V roce 1988 vyhrál mistrovství světa v bleskovém šachu. Navzdory svému chatrnému zdraví si Tal užíval života plnými doušky a byl zábavným a skvělým člověkem, který nemiloval nic víc než šachy. Prostřednictvím partií Mihaila Tala vám toto DVD nabízí jedinečný přístup do říše šachové taktiky. Talovi kolegové svému taktickému guru přezdívali "kouzelník", protože v jeho partiích zdánlivě nepochopitelné tahy nakonec jako mávnutím kouzelného proutku splynuly v úspěšný celek. Tal byl ale také mistrem strategie a hry v koncovce. Na tomto DVD Dorian Rogozenco, Mihail Marin, Oliver Reeh a Karsten Müller představují 8. mistra světa v šachu ve videolekcích: jeho zahájení, jeho chápání šachové strategie, jeho umnou hru v koncovce a konečně jeho nesmrtelné kombinace. V interaktivním testu vás vyzvou, abyste se pokusili najít kombinace jako Tal. DVD obsahuje také všechny Talovy partie, mnohé z nich s komentáři, a navíc komentáře a turnajové tabulky.

- Délka trvání videa: 4 hodiny 13 minut (anglicky)
- Interaktivní test taktiky s videozáznamem
- Sbírka všech Talových partií, tabulky, znalosti o pozadí, krátký životopis
- "Tal powerbook" - repertoár mistra světa jako strom zahájení
- Taktický trénink s 245 otázkami.

Master Class, svazek 3: Alexander Alechin

Alexander Alechin, čtvrtý mistr světa, sehrál mnoho fantastických útočných partií a dodnes se těší pověsti útočného génia. Ale již od Alechinova vítězství v zápase o titul mistra světa proti Capablance v Buenos Aires 1927 se šachový svět mohl přesvědčit, že rodilý Rus Alechin - který v roce 1921 emigroval do Francie - skvěle zvládá i technické pozice. Jeho úspěch proti Capablance byl však přesto překvapením, protože Kubánec byl považován za prakticky neporazitelného. Po vítězství na mistrovství světa dosáhl Alechin vrcholu své kariéry na počátku třicátých let, kdy s obrovským náskokem vyhrál slavné turnaje, jako například San Remo 1930 a Bled 1931. Mistr světa byl navíc také plodným autorem a v poznámkách ke svým partiím poskytl hluboký vhled do myšlení mistra světa. Alechin byl jedním z nejlepších hráčů v historii šachu a učebnicově zpracoval všechny fáze hry - zahájení, střední hru i koncovku. Není divu, že řada pozdějších špičkových hráčů, v neposlední řadě Garry Kasparov, se k Alechinovi hlásila jako ke svému šachovému vzoru. Na tomto DVD představují velmistři Dorian Rogozenco, Mihail Marin, Karsten Müller a International Oliver Reeh vynikající partie, úžasné kombinace a příkladné koncovky Alexandra Alekhina. A vyzývají vás, abyste si pomocí videopřednášek, komentovaných partií a interaktivních testů zdokonalili své šachové znalosti. DVD obsahuje také všechny známé Alechinovy partie, většinu z nich s komentářem. DVD doplňují tabulky důležitých turnajů a různé články s informacemi o pozadí.

- Délka videa: 5 hodin (anglicky)
- Interaktivní test taktiky s videozpětnou vazbou
- Sbírka všech známých partií, které Alechin hrál, turnajové tabulky, krátký životopis.
- Alekhine powerbook: repertoár mistra světa jako strom zahájení
- Trénink taktiky: 102 Alechinových partií s tréninkovými otázkami.

Master Class Vol.4: José Raúl Capablanca

Byl zázračným dítětem a je obklopen legendami. V nejlepších dobách byl považován za neporazitelného a mnozí ho považovali za největší šachový talent všech dob: Jose Raul Capablanca se narodil v roce 1888 v Havaně. Ve třinácti letech se stal kubánským mistrem, v roce 1909 senzačně porazil Marshalla poměrem 8:1 a byl tak katapultován mezi světovou elitu. Teprve po nějaké době, kdy se za oceán dostávaly jen kusé informace, dosáhl Capablanca zaslouženého uznání, když v roce 1911 v San Sebastianu nechal za sebou elitu světového šachu. Trvalo však ještě dalších deset let, než Kubánec ve vzájemném zápase porazil úřadujícího mistra světa Emanuela Laskera a sám si nasadil korunu.

Na tomto ChessBase-DVD se tým odborníků dostává na kloub Capablancově hře. Niklas Huschenbeth představuje zahájení třetího mistra světa. Oliver Reeh sestavil vybrané malé kombinace (Capablancův slavný "petite combinaison") a připravil je v interaktivní podobě. Mihail Marin se zabývá Capablancovými strategickými výkony a nachází překvapivé paralely v partiích Bobbyho Fischera. Náš expert na koncovky Karsten Müller měl k dispozici množství příkladů, z nichž mohl vybírat, neboť Capablanca rád likvidoval do koncovky, byl si dobře vědom své zvláštní síly a vytvořil četná mistrovská díla umění koncovky. DVD obsahuje také všechny Capablancovy partie, mnohé z nich s poznámkami, a je doplněno životopisnou částí, tabulkami a databází taktiky i koncovek.

- Délka videa: 6 hodin (anglicky)
- Interaktivní test taktiky s videozáznamem
- Všechny Capablancovy partie, tabulky, základní znalosti, krátký životopis
- "Capablanca Powerbook": Zahajovací repertoár třetího mistra světa jako strom variant.
- Trénink taktiky se 103 Capablancovými hrami; 14 Capablancových koncovek s podrobným komentářem Mihaila Marina

Master Class Vol.5: Emanuel Lasker

Jméno Emanuela Laskera bude navždy spojeno s jeho neuvěřitelnou 27letou vládou na světovém šachovém trůnu. Již v roce 1894, ve svých 25 letech, získal titul mistra světa Wilhelm Steinitz a jeho rekordní počet let na trůnu skončil až v roce 1921, kdy Lasker musel uznat převahu Josého Raula Capablanky. Dosud jediný německý mistr světa však nejenže dlouhá léta vyprovázel všechny vyzyvatele, ale také vyhrával největší turnaje svého věku, někdy s obrovským náskokem. Fascinující otázkou je, jak se mu to podařilo? Dříve se často uváděla odpověď - psychologie a štěstí. Tuto tezi však vyvrátili autoři, které je třeba brát vážně. Laskerova tajemství je zřejmě třeba hledat jinde.

Na DVD ChessBase se tým odborníků hluboce zabývá Laskerovou hrou. Ve více než šesti hodinách videozáznamu (v angličtině i němčině) autoři osvětlují čtyři důležité aspekty Laskerova umění. Niclas Huschenbeth se zabýval Laskerovými zahájeními. Náš odborník na taktiku Oliver Reeh vás v interaktivním formátu vyzve: dokážete i vy najít Laskerovy geniální tahy? Mihail Marin popisuje druhého mistra světa jako originálního strategického hráče, který se rozhodoval na základě specifických vlastností pozice. Pro Karstena Müllera byl Lasker velkým pragmatikem a vynikajícím defenzivním hráčem, což se odráží ve výběru koncovek, které si vybral k diskusi.

- Délka videa: 6 hodin (anglicky) - Interaktivní test taktiky s videozpětnou vazbou
- Všechny Laskerovy partie, tabulky, základní znalosti, krátký životopis
- Podrobné zkoumání Laskerova herního stylu (Knaak, Rogozenco, Stohl atd.).
- "Lasker Powerbooks": zahajovací repertoár mistra světa jako variační strom

Master Class Vol.6: Anatolij Karpov

Když bylo Anatoliji Karpovovi 11 let, byl pozván do Botvinnikovy šachové školy. "Patriarcha" však vynesl tvrdý verdikt: "Chlapec nemá o šachu ani ponětí, a proto nemá absolutně žádnou šachovou budoucnost." Málokdy se však stalo, že by se soud o šachovém talentu mýlil více, neboť Karpov se brzy stal nejlepším hráčem Sovětského svazu a začal být považován za vážného soupeře úřadujícího mistra světa Bobbyho Fischera. V zápase o titul mistra světa v roce 1975 však Fischer odmítl hrát a Karpov zvítězil kontumačně a stal se dvanáctým mistrem světa. Přesto dokázal, že je svého titulu hoden, a odehrál nespočet turnajů s výjimečnými výsledky. Zvláště působivý byl jeho styl. Díky Karpovovu brilantnímu citu pro poziční šach, který mnohým odborníkům připomínal Capablancu, přehrával své soupeře znovu a znovu se zdánlivou lehkostí. Pokud se chcete zlepšit v chápání šachové strategie, pak sotva existuje lepší učitel než Anatolij Karpov! Až s příchodem Garryho Kasparova získal Karpov soupeře, který se mu mohl rovnat.

Na tomto DVD se tým odborníků podrobně zabývá tajemstvími Karpovových partií. Ve více než sedmi hodinách videa autoři zkoumají čtyři základní aspekty Karpovovy vynikající hry. Niclas Huschenbeth se podívá na Karpovova zahájení. Náš odborník na taktiku Oliver Reeh prověří vaše schopnosti pomocí interaktivních cvičení a vyzve vás k nalezení Karpovových geniálních tahů. Mihail Marin vidí v Karpovově hře velkou podobnost s Magnusem Carlsenem: než soupeř pochopí, co se děje, je už pozdě. Pro experta na koncovky Dr. Karstena Müllera je Anatolij Karpov "žijící legendou". Karpov má podle něj "neuvěřitelný cit pro koordinaci a harmonii svých figur", což se projevuje i v jeho koncovkách.

- Délka videa: 7 hodin (anglicky)
- Interaktivní test taktiky s videozpětnou vazbou
- Sbírka všech Karpovových partií, křížové tabulky a krátký životopis
- "Karpovova Powerbook": Repertoár 12. mistra světa jako strom zahájení
- Trénink taktiky založený na 189 Karpovových partiích: 472 tréninkových otázek s maximálním počtem 875 bodů.

Master Class Vol.7: Garry Kasparov

Talent Garryho Kasparova byl rozpoznán již v útlém věku, ale nejpozději v pouhých 15 letech, kdy se kvalifikoval na slavné mistrovství SSSR, byl také celým šachovým světem považován za možného budoucího mistra. Na cestě na trůn mistra světa však Kasparov musel překonat řadu překážek. Kasparov měl pocit, že ho brzdí Karpovovi nakloněná sovětská federace i FIDE. Nakonec se mu podařilo prorazit a ve svých 22 letech se stal nejmladším mistrem světa v historii. Svůj boj vedl také především na šachovnici a obohatil šachy svým neuvěřitelně dynamickým stylem hry i vědeckou přípravou na partie. Kasparov daleko předběhl svou dobu ve využívání nových elektronických pomůcek: počítačů a databázových programů, jako je ChessBase. V jeho četných střetnutích s pragmatickým Karpovem se střetly dva zcela odlišné herní styly, styly, v nichž byli tito dva hráči zdaleka nejlepší na světě. Kromě těchto zápasů se Kasparov účastnil také mnoha turnajů a vždy vystupoval se stejným smýšlením: vyhrávat partie a turnaje!

Na tomto DVD tým odborníků přichází Kasparovově hře na kloub. Ve více než osmi hodinách videozáznamu (8 hodin v angličtině i němčině) vrhají autoři Dorian Rogozenko, Mihail Marin, Oliver Reeh a Karsten Müller světlo na čtyři důležité aspekty Kasparovovy hry: zahájení, strategii, taktiku a koncovku. Jako bonus je připojena videoanalýza Kasparovových počítačových partií (Karsten Müller). V rozsáhlé databázi s tréninkovými otázkami (162 partií s 575 tréninkovými otázkami) si můžete zdokonalit vlastní taktické znalosti s pomocí Kasparovových geniálních tahů.

- Délka videa: 9 hodin (anglicky)
- Interaktivní test taktiky s videozpětnou vazbou
- Všechny Kasparovovy partie, křížové stoly, krátký životopis
- "Kasparov-Powerbooks": zahajovací repertoár 13. mistra světa jako variační strom
- Trénink taktiky se 162 Kasparovovými partiemi: 575 tréninkových otázek, maximum 1392 bodů

Master Class Vol.8: Magnus Carlsen

Málokterý mistr světa dokázal zaujmout milovníky šachu i širokou veřejnost tak jako Magnus Carlsen. Tento nesmírně talentovaný Nor přišel na scénu jakoby odnikud, aniž by byl systematicky trénován ve strukturách významné šachové země, jako je Rusko, Ukrajina nebo nedávno Čína. Jeho vývoj probíhal spíše v téměř úplně soukromém prostředí. Když otec rozpoznal neuvěřitelný talent svého syna, vzal ho ze školy, koupil obytný vůz a společně s celou rodinou se vydal na cestu z turnaje na turnaj. Surový diamant z Norska se postupně brousil v nesčetných turnajových partiích a brzy dostával pozvánky na vrcholné turnaje, kde dokazoval své neuvěřitelně hluboké znalosti šachu i proti nejlepším světovým hráčům. Díky Carlsenovu stylu ustoupila počítačem podporovaná příprava zahájení poněkud do pozadí a větší důraz je kladen na sportovní stránku šachu - hluboká strategie, rozsáhlé znalosti koncovek, energie a vytrvalost jsou trumfy nové šachové megastar. Již v roce 2010 byl Carlsen jedničkou světového žebříčku, v roce 2013 si navíc připsal titul mistra světa, který nyní dvakrát úspěšně obhájil.

Na tomto DVD zkoumají partie šestnáctého mistra světa odborníci včetně Mihaila Marina, Karstena Müllera, Olivera Reeha a Niclase Huschenbetha. Ukáží vám, jak Carlsen přizpůsoboval svá zahájení tak, aby dokázal své soupeře strategicky přehrát ve střední hře nebo získat trvalou výhodu do koncovky, a podají svědectví o tom, jak Nor vždy dokázal najít způsob, jak svým soupeřům způsobit vážné problémy, a to i ve zdánlivě vyrovnaných koncovkách.

- Délka videa: 7 hodin 39 minut (anglicky)
- Interaktivní test taktiky s videozpětnou vazbou
- Obsahuje databázi všech Carlsenových partií, turnajové křížové tabulky a krátký životopis.
- "Carlsen Powerbooks": Zahajovací repertoár 16. mistra světa jako strom variant.
- Taktický trénink se 103 hrami: 218 tréninkových otázek, maximum 525 bodů

Master Class Vol.9: Paul Morphy

Poznejte jednoho z největších géniů v dějinách šachu! Kariéra Paula Morphyho (1837-1884) trvala jen několik let, a přesto dokázal porazit nejlepší šachisty své doby. Po své triumfální cestě do Evropy v letech1858/1859 byl Američan oslavován jako neoficiální mistr světa. Jak je ale možné, že Morphy tak snadno přehrál své zkušené soupeře? V čem spočívaly jeho silné stránky?

Náš tým odborníků přichází na kloub "morphyovskému mýtu" a ve zhruba pěti hodinách stopáže videa osvětluje nejdůležitější aspekty jeho schopností. Jedním z ústředních bodů je přitom "Taktická rubrika" Olivera Reeha: ve dvaceti interaktivních výukových videích se můžete podívat na Morphyho legendární kombinační schopnosti nad šachovnicí. Ale nebojte se, mezinárodní mistr z Hamburku vám pomůže najít řešení pomocí rad a videozpětné vazby na vaše tahy a nápady! Jonas Lampert vám navíc popíše Morphyho zahajovací repertoár a vysvětlí pojmy, na nichž je průběh hry založen. Velmistr Mihail Marin prozkoumal Američanovu strategickou hru a dospěl k překvapivému závěru: jeho poziční chápání v žádném případě nezaostává za jeho taktickými schopnostmi! A v neposlední řadě odborník na koncovky Karsten Müller rozpracovává silné a slabé stránky Morphyho techniky koncovek. Na DVD najdete všechny partie génia z New Orleans a také podrobný životopis od Thomase Eichhorna.

- Délka videa: 5 hodin 45 minut (anglicky)
- Interaktivní test taktiky s videozpětnou vazbou
- Všechny Morphyho partie, podrobný životopis
- Trénink taktiky se 106 Morphyho hrami: 164 tréninkových otázek, max. 493 bodů

Master Class Vol.10: Michail Botvinnik

Učte se od mistra světa!

Michail Botvinnik se stal mistrem světa v roce 1948 a zůstal jím až do roku 1963. Během této doby svůj titul buď úspěšně obhájil proti Davidu Bronsteinovi, Vasiliji Smyslovovi a Michailu Talovi, nebo jej získal zpět v odvetném zápase. Botvinnikem začíná systematická, vědecká metoda práce v šachu. Studoval zahájení s ohledem na jejich typické struktury ve střední hře a pro ně vypracovával úspěšné strategie. Strategický přístup se táhne Botvinnikovým dílem jako červená nit. Ke konci své aktivní kariéry založil šestý mistr světa v šachu, v Sovětském svazu známý jako "patriarcha", šachovou školu a předával své znalosti mnoha bystrým žákům. Mezi jeho žáky patřili například Garry Kasparov a Vladimir Kramnik.

Na tomto DVD velmistři a odborníci jako Yannick Pelletier, Mihail Marin, Oliver Reeh a Karsten Müller ukazují na partiích Mihaila Botvinnika, jak úspěšně využívat konkrétní zahájení, jaké modelové strategie se vyskytují v konkrétních strukturách, také jak najít taktická řešení a pevná pravidla, jak dovést koncovky do úspěšného konce. Každý, kdo by rád vyhrával své partie pozičně a pokud možno bez taktických rizik, najde v partiích Michaila Botvinnika cenné návody. Mnohé z jeho partií patřily v dobách "sovětské šachové školy" k základnímu vzdělání mladých hráčů v oblasti strategie a hry v koncovkách a i dnes mají nevyčíslitelnou hodnotu jako návod k úspěšnému vedení partie.

- Délka videa: 7 hodin 45 minut (anglicky)
- Interaktivní test taktiky s videozpětnou vazbou
- Všechny Botvinnikovy partie, tabulky, základní znalosti, krátký životopis
- "Botvinnik Powerbook": Zahajovací repertoár šestého mistra světa jako variační strom.
- Trénink taktiky se 103 Botvinnikovými hrami: 410 tréninkových otázek, max. 883 bodů

Master Class Vol.11: Vladimir Kramnik

Pro Garryho Kasparova bylo již delší dobu jasné, kdo bude jeho nástupcem na postu mistra světa v šachu: nikdo jiný než Vladimir Kramnik! V roce 1992 Kasparov přivedl sedmnáctiletého mladíka do ruského týmu a ten své brzké zařazení ospravedlnil osmi výhrami a jednou remízou na šachové olympiádě v Manile. O osm let později Kramnik svého mentora v zápase o titul mistra světa v Londýně skutečně porazil a stal se čtrnáctým šachovým mistrem světa. Právě díky Kramnikovi skončilo rozdělení světových šampionátů, které začalo v roce 1993. Kramnik obhájil titul v roce 2004 proti Peteru Lekovi a v roce 2006 v zápase o znovusjednocení porazil Veselina Topalova. V roce 2007 Kramnik na turnaji o titul mistra světa v Mexiku prohrál s Višvanathanem Anandem a v roce 2008 byl Indem poražen i v odvetném zápase. I po ztrátě titulu mistra světa se Vladimir Kramnik nadále držel mezi absolutní elitou světových hráčů - a to až do dnešních dnů. Díky svému hlubokému porozumění šachu je Vladimir Kramnik považován za jednoho z největších mistrů strategie v historii hry. Jeho bezchybná technika mu umožnila dovést do úspěšného konce nespočet střetnutí v koncovkách. Také v oblasti teorie zahájení patří Kramnik k předním hráčům. Kromě mnoha dalších příspěvků rozhodujícím způsobem utvářel teorii berlínské obrany na Ruy Lopez a teorii katalánského zahájení s mnoha originálními myšlenkami. Na tomto DVD se můžete na příkladu jednoho z nejlepších hráčů šachové historie a z výkladů autorů (Yannick Pelletier, Mihail Marin, Karsten Müller a Oliver Reeh) naučit, jak úspěšně strategicky organizovat své partie, jak následně udržovat soupeře pod permanentním tlakem a jak precizní technickou hrou v koncovce dovést své partie do úspěšného konce. Prostřednictvím partií Vladimira Kramnika je navíc možné sledovat historii a vývoj mnoha populárních zahájení a lépe tak pochopit jejich myšlenky.

- Délka videa: 9 h 36 min (anglicky)
- Všechny Kramnikovy partie a krátký životopis
- Kramnik Powerbook: Otevírací repertoár 14. mistra světa jako strom variant.
- Trénink taktiky se 121 Kramnikovými hrami: 399 tréninkových otázek, max. 835 bodů

Master Class Vol. 12: Viswanathan Anand

Když se Viswanathan Anand objevil na evropské šachové scéně, měl už za sebou řadu úspěchů v Indii, například vítězství v juniorském mistrovství Indie a v národním mistrovství Indie ještě jako junior. Anandovi bylo pouhých 14 let, když byl pozván, aby hrál za indický národní tým na šachové olympiádě v roce 1984. V roce 1987 se stal juniorským mistrem světa a v roce 1988 se devatenáctiletý Anand stal prvním indickým velmistrem.

Po sjednocení PCA a FIDE v roce 2006 Anand vyhrál Turnaj mistrů světa 2007. V roce 2008 úspěšně obhájil titul v zápase o titul mistra světa proti Vladimiru Kramnikovi a stal se tak jediným mistrem světa, který vyhrál nebo obhájil titul ve třech různých formátech: Kramand získal titul v turnaji s vyřazovacím systémem, v turnaji s kolovým systémem a v zápase. V letech 2010 (proti Topalovovi) a 2012 (proti Gelfandovi) Anand titul úspěšně obhájil, ale v roce 2013 prohrál zápas o titul mistra světa s Magnusem Carlsenem, a přestože Anand vyhrál Turnaj kandidátů 2014, prohrál odvetný zápas o titul mistra světa 2014 s Carlsenem. Anand stále patří mezi nejlepší světové hráče a způsobil skutečný šachový boom ve své rodné Indii, kde je Anand národním hrdinou. Nespočet mladých Indů se snaží následovat Anandův příklad a chtějí uspět na mezinárodní šachové scéně.

Anandův styl se vyznačuje hlubokým porozuměním šachu, ale také rychlým pochopením taktických zákonitostí a možností. Jako junior ohromoval své soupeře velkou rychlostí své hry. Na přemýšlení někdy spotřeboval jen deset nebo patnáct minut a není divu, že byl později po desetiletí nejlepším světovým hráčem bleskového a rapidového šachu.

Na tomto DVD se můžete na příkladu jednoho z nejlepších hráčů šachové historie a z výkladu autorů (Yannick Pelletier, Mihail Marin, Karsten Müller a Oliver Reeh) naučit, jak úspěšně strategicky organizovat své partie, jak následně udržet soupeře pod permanentním tlakem a jak dovést partie do úspěšného konce přesnou technickou hrou v koncovce. Prostřednictvím partií Višvanathana Ananda je navíc možné sledovat historii a vývoj mnoha populárních zahájení a lépe tak pochopit jejich myšlenky.

Délka videa: 7 h (anglicky)
Všechny Anandovy partie a krátký životopis
Anand Powerbook: Anandův repertoár zahájení 15. mistra světa jako variační strom
Trénink taktiky se 121 Anandovými partiemi: 399 tréninkových otázek, max. 835 bodů

Master Class Vol.13 - Tigran Petrosian

Tigran Petrosjan se stal devátým mistrem světa v historii šachu poté, co v roce 1963 porazil ve vzájemném zápase držitele titulu Michaila Botvinnika. O šest let později, v roce 1969, o titul přišel ve prospěch Borise Spasského. Petrosjan však dlouho zůstával jedním z nejlepších hráčů světa a několikrát patřil do cyklu WŠ.

Ve svých partiích rodilý Armén vynikal velmi korektním herním stylem, vyhýbal se taktickým nebezpečím a usiloval o vítězství díky vynikající strategii. Legendární byly obranné schopnosti Tigrana Petrosjana. Byl považován za mistra profylaxe, vycítil nebezpečí dlouho předtím, než se na šachovnici skutečně objevilo. Ve svých nejlepších letech byl Petrosjan téměř neporazitelný. Pokud chcete zlepšit své strategické dovednosti a obranné techniky, lepší učitel než Tigran Petrosjan prostě neexistuje. V Arménii ho obdivují jako lidového hrdinu a mnoho tamních hráčů z něj udělalo přední šachovou zemi. Nechte naše autory (Yannick Pelletier, Mihail Marin, Karsten Müller a Oliver Reeh), aby vás uvedli do světa Tigrana Petrosjana.

Délka videa: 6 h (anglicky)
Všechny Petrosianovy partie a krátký životopis
Petrosian Powerbook: Zahajovací repertoár devátého mistra světa jako variační strom

Master Class Vol.14 - Vasilij Smyslov

Vasilij Smyslov porazil v roce 1957 na druhý pokus Michaila Botvinnika a stal se tak sedmým mistrem světa v historii šachu, ale v následujícím roce se musel titulu v odvetě vzdát. Poté patřil Smyslov dlouhá léta k absolutní světové elitě. Senzační bylo jeho vystoupení v cyklu mistrovství světa 1982-1985, kdy v kandidátských zápasech postupně porazil Roberta Hübnera a Zoltána Ribliho a prohrál až ve finále s mladým Garrym Kasparovem - samotnému Smyslovovi bylo v té době 62 let! Smyslov měl mimořádně hluboké znalosti šachu. Jeho hra, možná ovlivněná hudbou (byl vystudovaným operním pěvcem), se vyznačovala přirozeností a harmonií. Pěstoval jasný poziční styl a i v ostrých taktických pozicích se často spoléhal spíše na svou intuici než na konkrétní propočty variant, i když uměl v případě potřeby brilantně kombinovat. Na druhou stranu se vyhýbal nejasným složitostem. Smyslov měl ve zvláštní oblibě (časnou) výměnu dam jako předstupeň své brilantní techniky, zejména v koncovce, kde byl považován za absolutní lumínek. Čtrnáctý mistr světa Vladimir Kramnik nazval Smyslova "pravdou v šachu".

Nechte náš tým odborníků Yannicka Pelletiera, Mihaila Marina, Karstena Müllera a Olivera Reeha, aby vás uvedli do světa Vasilije Smyslova.

Délka videa: 7 h 45 min (anglicky)
Všechny Smyslovovy hry a krátký životopis
Smyslov Powerbook: Zahajovací repertoár sedmého mistra světa jako variační strom
Trénink taktiky s 24 Smyslovovými hrami

 

Master Class Vol.15 - Viktor Korchnoi

Viktor Korčnoj (narozen 1931 v Leningradě) je jedním z největších hráčů šachové historie. Poprvé se kvalifikoval do turnaje kandidátů o titul mistra světa již v roce 1962 a následně se mnohokrát zúčastnil dalších kandidátských zápasů. Svůj poslední zápas kandidátů sehrál v roce 1983 proti Kasparovovi. Korčnoj patřil po desetiletí k absolutní světové elitě. Koncem 70. let byl na světovém žebříčku na druhém místě za Anatolijem Karpovem.

Poté, co Korčnoj v roce 1976 jako disident uprchl ze SSSR, se v letech 1978 a 1981 zúčastnil dvou napínavých a politicky vyhrocených soubojů o titul mistra světa s Karpovem. V roce 1978 Korčnoj těsně prohrál. V mnoha turnajích hrál na vysoké úrovni i v pozdějších letech. Pěstoval velmi bojovný, konkrétní styl a byl mistrem obrany. Rád přijímal oběti, nebo vyhrál a pak bránil materiální výhodu až do vítězství. Korčnoj měl vynikající znalosti koncovek a byl pravděpodobně nejlepším světovým odborníkem na věžové koncovky. V tomto videokurzu odborníci, mezi nimiž jsou Yannick Pelletier, Mihail Marin, Karsten Müller a Oliver Reeh, zkoumají partie Viktora Korčnoje. Ukážou vám, jaká zahájení Korčnoj volil, kde byla jeho síla ve střední hře nebo jak přehrával své soupeře v koncovce. Nakonec v sekci Taktika nahlédnete do jeho taktických schopností. V tomto vydání najdete navíc video Yannicka Pelletiera, který se ohlíží za Korčnojovým životem a dělí se o vzpomínky na své zážitky s jedním z největších hráčů všech dob.

- Délka videa: 7 hodin 53 minut(anglicky)
- Interaktivní test taktiky s videozáznamem
- "Korchnoi Powerbooks": Korčnojův zahajovací repertoár jako strom varianta
- Taktický trénink s 24 hrami
- Extra video Yannicka Pelletiera

 

 

Master Class Vol.16 - Judit Polgar

Nejmladší ze tří sester Polgarových, Judit Polgarová, byla zázračným šachovým dítětem. Její otec Laszlo Polgar byl pedagog, který věřil, že každé dítě může být naučeno vyniknout v jakémkoli oboru díky správné výuce. Svou tezi dokázal tím, že ze svých tří dcer udělal špičkové šachistky. Judit Polgarová se učila od svého otce a sester a ve věku 15 let a čtyř měsíců získala titul velmistra, čímž nahradila Bobbyho Fischera na pozici nejmladšího velmistra v šachové historii.

Judit Polgarová se stala nejlepší hráčkou v historii šachu a jako první žena dosáhla ratingu nad 2700 bodů. Polgarová se zúčastnila mnoha špičkových turnajů a byla nebezpečnou soupeřkou pro nejlepší mužské hráče. Jednou dokonce porazila Garryho Kasparova. Na vrcholu svých schopností patřila Judit Polgarová do první světové desítky a hrála o titul absolutního mistra světa. Po šachové olympiádě v Tromso (2014) ukončila svou šachovou kariéru. Judit Polgarová pěstovala agresivní taktický útočný styl a mnoho svých partií vyhrála díky brilantním kombinacím. Dnes propaguje šachy jako šachová ambasadorka a každoročně pořádá šachový festival v Budapešti. V tomto videokurzu odborníci, mezi nimiž jsou Dorian Rogozenco, Mihail Marin, Karsten Müller a Oliver Reeh, zkoumají partie Judit Polgar. Ukážou vám, jaká zahájení Polgárová volila, kde byla její síla ve střední hře nebo jak přehrála své soupeře v koncovce. Nakonec se v rubrice Taktika seznámíte s jejími fenomenálními taktickými schopnostmi.

- Délka videa: 9 hodin(anglicky)
- Interaktivní test taktiky se zpětnou vazbou z videa
- "Polgar Powerbooks": Polgarové zahajovací repertoár jako strom variant
- Taktický trénink s 22 hrami

 

Minimum: Dual Core, 2 GB RAM, Windows 7 nebo 8.1, DirectX11, grafická karta s 256 MB RAM, DVD-ROM mechanika, Windows Media Player 9, ChessBase 14/Fritz 16 nebo součástí Reader a přístup k internetu pro aktivaci programu. Doporučeno: PC Intel i5 (Quadcore), 4 GB RAM, Windows 10, DirectX11, grafická karta s 512 MB RAM nebo více, zvuková karta 100% kompatibilní s DirectX10, Windows Media Player 11, jednotka DVD-ROM a přístup k internetu pro aktivaci programu .

Autor Mihail Marin
Autor Dr. Karsten Müller
Autor Oliver Reeh
Autor Dorian Rogozenco
Datum vydání 2022
Jazyk Anglicky
Úroveň Kdokoliv
Master Class Vol.1 to 16 (download)
Master Class Vol.1 to 16 (download)
přeprava zdarma
dodací lhůta : Do 1 dne po zaplacení
9 650,00 Kč