Opening Repertoire for the Attacking Player

Grandmaster Gufeld provides an ideal framework for a practical opening repertoire, specifically tailored for those who relish attacking play .
dodací lhůta : 3-5 dní
Výrobce: Everyman
450,00 Kč
Dostupnost: není skladem

One of the hardest tasks competitive chess-players face is the development of an opening repertoire suited to their own style of play. In view of the limited time most players have to study, an economic and well designed repertoire is essential, but it is sometimes difficult to know where to start. In this book, translated by Ken Neat, Grandmaster Gufeld makes the job easier by providing an ideal framework for a practical opening repertoire, specifically tailored for those who relish attacking play.

Vazba Paperback
Autor Eduard Gufeld
Počet stran 160
Datum vydání 1996

Zákazníci, kteří koupilii tento produkt, také zakoupili

Opening Repertoire: The Modern Sämisch: Combating the King’s Indian and Benoni with 6 Bg5!

Learn to play the Modern Sämisch with confidence Emphasis on plans and strategies Written by an expert on the Modern Sämisch
520,00 Kč

The King's Indian Defence: Move by Move

Everything you need to know about the King's Indian Defence. The Q and A approach emphasizes plans and strategies. Written by an expert on the opening.
490,00 Kč

Excelling at Chess Calculation: Capitalising on tactical chances

Existuje mnoho rozdílných názorů mezi nejlepšími hráči v šachu na světě, ale je tu jedna věc na které se mistři světa, velmistři a další odborníci shodují: umění šachového výpočtu je absolutní klíčem k úspěchu hráče. Zvládnutím této disciplíny tak můžete jistě očekávat, že se vaše výsledky výrazně zlepší. A přesto bylo v minulosti jen velmi málo vážných pokusů (od šachových autorů) ponořit se do tohoto choulostivého tématu, možná ani ne překvapivě - vzhledem k jeho složitosti a obtížnosti.
550,00 Kč