The Modern Defence: Move by Move

Moderní obrany je ambiciózní, obrannou hru jako volba pro černé, které lze hrát proti všem hlavním zahájení. V typickém hypermoderním stylu , Black umožňuje bílému obsadit střed a pak podkopává toto centrum tím, že napadne jej s pěšáky a figurami. V této knize, Cyrus Lakdawala zkoumá klíčové varianty moderní obrany.
dodací lhůta : 3-5 dní
Výrobce: Everyman
€20,03
Dostupnost: není skladem

 

This series provides an ideal platform to study chess openings. By continually challenging the reader to answer probing questions throughout the book, the Move by Move format greatly encourages the learning and practising of vital skills just as much as the traditional assimilation of opening knowledge. Carefully selected questions and answers are designed to keep you actively involved and allow you to monitor your progress as you learn. This is an excellent way to study any chess opening and at the same time improve your general chess skills and knowledge.

The Modern Defence is an ambitious, counter-attacking choice for Black which can be played against all mainline openings. In typical hypermodern style, Black allows White to occupy the centre and then undermines this centre by attacking it with pawns and pieces. In this book, Cyrus Lakdawala examines the key variations of the Modern Defence. He shares his experience and knowledge, presents a repertoire for Black and provides answers to all the key questions..

  • Essential guidance and training in the Modern Defence
  • Covers the Modern against 1 e4, 1 d4 and 1 c4
  • Utilizes an ideal approach to chess study

ukázka ve formátu pdf

Vazba Paperback
Jazyk Anglicky
Datum vydání 2012
Autor Cyrus Lakdawala
Počet stran 400

Zákazníci, kteří koupilii tento produkt, také zakoupili

The English: Move by Move

The English Opening is a popular choice, from club level all the way through to world champions. Its flexibility allows players to choose from a number of different set-ups - positional or aggressive, classical or hypermodern. It also appeals to those who prefer learning opening ideas to memorizing reams of theory. In this book, Steve Giddins invites you to join him in studying the English and its many variations. He examines instructive games, covers the most important lines and provides answers to all the key questions.
€20,41

Caro-Kann: Move by Move

V této knize Cyrus Lakdawala zkoumá Caro-Kann: který se těší bohatě zasloužené pověsti jedné z nejspolehlivějších obran za černého. Poskytuje ideální kombinaci spolehlivosti a dynamiky, který umožňuje černému vytvořit protihru z pevné platformy. Lakdawala sdílí své zkušenosti a znalosti Caro-Kann a představuje repertoár pro černé, kde poskytuje odpovědi na všechny klíčové otázky.
€21,55